Masz już dosyć napraw swojego samochodu i wiesz, że jego wartość jest zdecydowanie mniejsza niż fundusze, które przeznaczasz na mechanika? Płacisz ubezpieczenie za samochód, który już od dłuższego czasu stoi pod domem i tylko straszy? A może miałeś wypadek samochodowy i została stwierdzona szkoda całkowita? Pozbądź się kłopotu i oddaj auto na złom. Jak zezłomować auto? W jakich przypadkach warto oddać auto na złom? Sprawdź!

Złomowanie samochodu krok po kroku

Na czym polega złomowanie auta? Jest to nic innego jak rozmontowanie go w legalnej stacji demontażu, która posiada stosowne zezwolenie marszałka województwa. Zgodnie z ustawą o recyklingu pojazdów wycofanych tylko w takich miejscach można zezłomować samochód zgodnie z prawem. Złomowanie auta to proces, który składa się z kilku etapów — po pierwsze przygotowanie odpowiednich dokumentów, po drugie dostarczenie samochodu do odpowiedniego punktu demontażu oraz wystawienie dokumentów poświadczających utylizację samochodu. Za zezłomowanie pojazdu otrzymasz oczywiście zapłatę. Natomiast nie na tym kończy się cały proces. Po zezłomowaniu pojazdu musisz zgłosić ten fakt w Wydziale Komunikacji oraz wygłosić się z ubezpieczenia OC.

Dostarczenie auta do stacji demontażu pojazdów

Czym zajmuje się stacja demontażu pojazdów? W tym miejscu przeprowadza się dokładną analizę danego samochodu i ocenia, który element nadaje się jeszcze do dalszej eksploatacji, a które części zostaną całkowicie zutylizowane. Dostarczenie samochodu na stację demontażu leży po Twojej stronie. Jeśli pojazd jeździ i nie sprawia żadnego zagrożenia na drodze, możesz przyjechać nim na stację. W innym wypadku niezbędny będzie transport lawetą.

złomowanie samochodu

Potrzebne dokumenty:

Aby zezłomować samochód potrzebne będą: numer VIN, numer nadwozia, podwozia lub ramy. Oprócz tego zweryfikowana zostanie karta pojazdu, dowód rejestracyjny pojazdu lub inny dokument, który potwierdzi dane znajdujące się w dowodzie rejestracyjnym.
Na koniec zostanie sporządzone stosowane oświadczenie o zezłomowaniu auta w dwóch egzemplarzach — jeden dla właściciela pojazdu, a drugi dla właściciela stacji demontażu pojazdów. Dostaniesz także zaświadczenie potwierdzające unieważnienie dowodu rejestracyjnego.

Oprócz tego po procedurze złomowania masz obowiązek wyrejestrowania pojazdu. Nie unikniesz wizyty w Wydziale Komunikacji. Musisz zabrać ze sobą kartę pojazdu, dowód rejestracyjny pojazdu, tablice rejestracyjne pojazdu oraz dokument potwierdzający Twoją tożsamość (właściciela samochodu).

Ile kosztuje złomowanie pojazdu? Kiedy to się opłaca?

Kwota, jaką dostaniesz za oddanie pojazdu na złom, zależy od wagi samochodu. Zazwyczaj jest to kilkaset złotych. Chcąc zezłomować samochód, sprawdź najpierw cennik konkretnej stacji demontażu pojazdów i porównaj różne oferty. Stawki różnią się także w zależności od regionu kraju.
W przypadku dostarczenia niekompletnego pojazdu stacje zazwyczaj naliczają opłaty (średnio 10 zł) za każdy brakujący kilogram masy pojazdu.

Wyrejestrowanie auta po oddaniu go na złom — przebieg

Wiesz już, że pozbywając się samochodu, pozostaje kwestia wyrejestrowania go.
Posiadając zaświadczenie o zezłomowaniu, wyrejestrowanie samochodu to koszt zaledwie 10 zł. Jeśli jednak chcesz wyrejestrować nie swój samochód, mając upoważnienie, należy dopłacić 17 zł. Na wizytę w Wydziale Komunikacji masz 30 dni od dnia przekazania samochodu na złom. Za niezgłoszenie tego faktu grozi kara od 200 do nawet 1000 zł.
Jak powinno przebiegać wyrejestrowanie pojazdu i o jakich formalnościach trzeba pamiętać? Więcej o tym, przeczytasz tutaj.

Zezłomowanie pojazdu a ubezpieczenie

Ostatnim obowiązkiem jest poinformowanie o zezłomowaniu samochodu swojego agenta ubezpieczeniowego i zamknięcie polisy OC. Ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny powinien Ci także zwrócić niewykorzystaną część składki za okres od dnia zezłomowania pojazdu.

Chociaż trochę pomogliśmy Ci podjąć decyzję? Postanowiłeś oddać swój samochód na złom? Są jeszcze inne dobre strony złomowania pojazdu — możesz rozglądać się za nowym nabytkiem!

mierniki lakieru
Odma olejowa co to

Odma olejowa co to

Odma olejowa co to | jak działa | gdzie jest i jaki koszt naprawy[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000"...

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...

5/5