1. Blog Motoryzacyjny
  2. Odma olejowa co to

Odma olejowa to element jednostki napędowej, który z czasem zużywa się, podobnie jak inne części samochodu. Ważna jest systematyczna kontrola stanu technicznego samochodu, jednak w przypadku odmy olejowej niestety nie wszystkie objawy uszkodzenia są widoczne od razu. Przeczytaj, czego można się spodziewać w przypadku zatkania odmy olejowej.

Wymiana tego elementu nie jest droga, a może zapobiec poważnym konsekwencjom i drogim wizytom u mechanika. Jakie są objawy uszkodzenia odmy olejowej? Sprawdź najważniejsze informacje i dowiedz się, jak uporać się z usterką odmy olejowej.

Odma olejowa — co to?

Czym jest odma olejowa? To element, a dokładnie przewód, który odpowiada za odprowadzanie gazów ze skrzyni korbowej do komory spalania (wnętrza silnika). Kontroluje ciśnienie, a swoje kluczowe działanie rozpoczyna, gdy dochodzi do gwałtownego wzrostu ciśnienia. Odma olejowa jest więc częścią układu odpowietrzenia skrzyni korbowej, która ma znaczenie przy zapewnieniu codziennego bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów w trakcie jazdy.

odma olejowa co to

Odma olejowa — budowa

Odma silnika z reguły jest połączona z separatorem oleju i składa się z rury, która transportuje nadmiar oleju z komory silnika do kanału odpływowego. Nadmiar oleju może powodować przegrzanie i uszkodzenie silnika. Odma olejowa zapobiega więc takim sytuacjom, a z kolei separator oleju silnikowego odpowiada za wyłapywanie i skraplanie mgły olejowej oraz skierowanie jej do układu smarowania silnika.

Odma olejowa — jak działa?

Jak działa odma olejowa? W trakcie spalania oleju, z komory spalania do skrzyni korbowej przedostają się gazy, które generują ciśnienie w skrzyni. Odma olejowa kontroluje poziom ciśnienia w silniku, a utrzymanie odpowiedniego ciśnienia pozytywnie wpływa na jego efektywność i wydajność.

mierniki lakieru

Działanie odmy olejowej krok po kroku:

  1. Sprężanie się paliwa z powietrzem w komorze korbowej silnika.
  2. Mieszanka paliwa, powietrza oraz oleju silnikowego transportowana jest do komory spalania silnika. To tam wytwarzane są gazy, które generują wysokie ciśnienie.
  3. Przewód odmy olejowej odpowietrza w tym momencie skrzynię korbową, zapobiegając nadmiernej ilości oleju w silniku, który mógłby doprowadzić do przegrzania.

Odpowietrzanie skrzyni korbowej

Odpowietrzenie skrzyni korbowej to główne zadanie odmy olejowej. To mały przewód, który jest bardzo istotny w układzie smarowania silnika.

Jak dbać o odmę olejową? Przede wszystkim nie zapominaj o wizytach serwisowych. Regularne czyszczenie odmy olejowej może zapobiec jej uszkodzeniu i zatkaniu. Systematycznie sprawdzaj poziom oleju — możesz to robić samodzielnie. Zadbaj także o kontrolę specjalisty. Tylko takie postępowanie zwiększa prawdopodobieństwo bezpiecznej jazdy samochodem.

Zatkana odma olejowa

Poznaj najpopularniejszy objaw zatkanej odmy — w silniku gromadzi się gęsta maź, która jest przyczyną wzrostu ciśnienia gazów w skrzyni korbowej. Kolejno następuje uszkodzenie uszczelek oraz dochodzi do wycieku oleju silnikowego. Zapchana odma olejowa nie pracuje wydajnie, więc konieczne jest jej oczyszczenie lub nawet wymiana.

Dlaczego odma olejowa się zapycha? Odpowiedzialna za to jest przede wszystkim niska temperatura i wilgoć, które ułatwiają odkładanie się filtrowanych gazów. W nowszych samochodach odma olejowa dodatkowo wyposażona jest w podgrzewacz, który ma zapobiec osadzaniu się gazów, natomiast zdarza się też, że i on zawodzi. Zapchana odma olejowa to często konsekwencja unikania regularnych wizyt u mechanika.

Niepokojące objawy odmy olejowej:

  • uszkodzenie uszczelek,

  • nieprawidłowa praca silnika — szarpanie i falowanie obrotów silnika,

  • problem z odprowadzaniem gazów ze skrzyni korbowej,

  • wysoka temperatura silnika,

  • dym z rury wydechowej,

  • wyciek oleju silnikowego.

Pamiętaj, że jazda z uszkodzoną odmą olejową jest niebezpieczna. Może doprowadzić do poważnych problemów z silnikiem — uszkodzenie filtra powietrza czy też katalizatora. Jeśli zaobserwujesz jakiekolwiek podejrzane objawy uszkodzenia, to jak najszybciej udaj się do sprawdzonego mechanika, który znajdzie źródło objawów i pozbędzie się usterki.

Koszt naprawy odmy olejowej

Czyszczenie odmy olejowej nie jest prostym zajęciem, ponieważ odbywa się na układzie smarowania silnika — istotne jest więc odpowiednie przygotowanie stanowiska. Tak trudne warunki pracy wpływają na koszt naprawy zatkanej odmy olejowej.

Wymianę odmy olejowej powinno wykonywać się w wyspecjalizowanych warsztatach mechanicznych. Jej naprawa wymaga odpowiedniego doświadczenia, zwłaszcza jeśli chodzi o nowoczesne samochody. Z reguły przy okazji czyszczenia odmy olejowej, wymienia się również separator oleju oraz przewody czy uszczelki. Średni koszt takiej wizyty u mechanika to 200 zł za części + cena za poświęcony czas mechanika. Każdy serwis motoryzacyjny ustala inny cennik usług, dlatego może okazać się, że wymiana będzie tańsza, bądź droższa.

Nie dopuść do poważnych problemów związanych z zatkaną odmą olejową i zareaguj w porę.

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...

Normy emisji spalin Euro

Normy emisji spalin Euro

Normy emisji spalin Euro[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off" _builder_version="4.16"...

5/5