Sprzedaż samochodu — formalności
Sprzedałeś samochód i zastanawiasz się, z jakimi formalnościami musisz się zmierzyć? Co dokładnie musisz wypełnić, jakie dokumenty złożyć i gdzie? Podpowiadamy, jakich formalności trzeba dokonać po spisaniu umowy kupna-sprzedaży samochodu.
O czym trzeba pamiętać przy sprzedaży samochodu?
Wydaje Ci się, że sprzedaż samochodu to łatwa sprawa? Myjesz auto, robisz zdjęcia, dodajesz ogłoszenie, przyjeżdża zainteresowana osoba i już, gotowe? Trzymamy kciuki, żebyś szybko sprzedał swój samochód za takie pieniądze, jakie sobie zażyczysz, ale przed sprzedażą, przeczytaj o kilku istotnych informacjach. Musisz wiedzieć, że taka transakcja wiąże się z szeregiem formalności, których musisz dokonać.
Jak przygotować się do spotkania z potencjalnym nabywcą auta? Właściciel pojazdu przy podpisywaniu umowy kupna-sprzedaży samochodu powinien przygotować dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, polisę OC. Nie zapomnij także o komplecie kluczyków oraz wydrukowaniu umowy. W internecie znajdziesz sporo wzorów, które bez problemu dopasujesz pod siebie. Upewnij się tylko, czy umowa zawiera wszystkie wymagane dane — poniżej przedstawiamy elementy, które umowa musi zawierać. Nie zapomnij, że nowemu właścicielowi samochodu musisz przekazać też dotychczasowe tablice rejestracyjne.
Jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży pojazdu?
By umowa kupna-sprzedaży samochodu była ważna, trzeba w niej zawrzeć takie informacje, jak:
-
dane osobowe obydwóch stron umowy kupna-sprzedaży pojazdu (imię i nazwisko, PESEL lub numer dowodu osobistego i adres zamieszkania),
-
data oraz miejsce zawarcia transakcji kupna-sprzedaży,
-
cena, za jaką pojazd został sprzedany,
-
szczegółowe informacje dotyczące samochodu, czyli: rodzaj, marka, model, rok produkcji, numer nadwozia (VIN), numer rejestracyjny, numer i pojemność silnika, aktualny przebieg, kolor,
-
podpisy stron umowy.
Jeśli samochód ma jakieś wady czy poważne uszkodzenia, powinno się to także szczegółowo odnotować. Nowy właściciel powinien także zaznaczyć, że jest świadomy stanu technicznego pojazdu.
Po sprzedaży samochodu należy zgłosić zbycie pojazdu — informacja o zbyciu pojazdu
Formalności dotyczące sprzedaży auta nie kończą się na spisaniu umowy i przekazaniu pojazdu nowemu właścicielowi. Jako poprzedni właściciel masz obowiązek zawiadomić odpowiednie miejsca i zgłosić zbycie pojazdu. Pierwszym takim miejscem, do którego powinieneś się udać, jest Wydział Komunikacji. W odpowiednim dla swojego rejonu Wydziale Komunikacji zgłosisz wyrejestrowanie samochodu. Musisz wiedzieć, że na wizytę w Wydziale Komunikacji masz 30 dni od daty sprzedaży auta.
Jak wyrejestrować samochód?
- Weź z sobą dowód osobisty.
- Nie zapomnij o umowie kupna-sprzedaży lub darowizny (zależnie od sytuacji).
- Wypełnij zaświadczenie o zbyciu pojazdu, które otrzymasz na miejscu. Możesz ja także pobrać z oficjalnej strony internetowej urzędu, aby uzupełnić ją na spokojnie w domu. Jeśli samochód miał kilku współwłaścicieli, miej na uwadze, że zaświadczenie musi podpisać każdy z nich.
Od niedawna możliwe jest także zdalne wyrejestrowanie samochodu (platforma ePUAP) lub wysyłka za pośrednictwem poczty.
Ubezpieczenie OC — jak przepisać na nowego właściciela pojazdu?
Kolejna formalność po sprzedaży auta to zgłoszenie tego faktu ubezpieczycielowi. Masz na to tylko 14 dni roboczych. Należy wypełnić formularz, który dostępny jest na stronie towarzystwa ubezpieczeniowego. Potrzebne będą Twoje dane, dane nowego właściciela samochodu, model, marka i numer rejestracyjny, okres obowiązywania polisy oraz skan umowy kupna-sprzedaży.
Formalności po sprzedaży samochodu — podsumowanie
Już wiesz, z jakimi wyzwaniami musi zmagać się poprzedni właściciel auta. Sprzedałeś właśnie samochód? Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami, a nic ani nikt Cię nie zaskoczy. Świadomość, jakich formalności po sprzedaży auta musisz dokonać, sprawia, że cały proces jest mniej stresujący, niż mógłby się wydawać. Jeśli w dalszym ciągu nie jesteś pewien, co zrobić, zawsze możesz skontaktować się z osobami, które reprezentują konkretne firmy (np. ubezpieczeniowe) czy instytucje.
Odma olejowa co to
Odma olejowa co to | jak działa | gdzie jest i jaki koszt naprawy[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000"...
Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie
Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...
Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?
Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...