1. Blog Motoryzacyjny
  2. Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?
Łańcuch i pasek rozrządu to najważniejsze z elementów samochodu, które pełnią ważną funkcję w prawidłowej pracy silnika. Sprawdź, jak zapobiec awarii silnika, kiedy wymieniać rozrząd i poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące wymiany rozrządu. Zadbaj o właściwą pracę silnika i pilnuj terminów regularnych wizyt u mechanika.

Rozrząd łańcuchowy — najważniejsze informacje

Rozrząd w samochodzie pełni bardzo ważną funkcję — odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie silnika na co dzień. Układ rozrządu najczęściej składa się z pasków, łańcuchów oraz kół zębatych. Systematyczna kontrola stanu silnika i rozrządu jest bardzo ważna i ma kluczowe znaczenie w bezpiecznym poruszaniu się po drodze. Sprawdź, czym różni się łańcuch i pasek rozrządu, a także, kiedy trzeba myśleć nad ich wymianą.

kiedy należy wymienić pasek rozrządu?

Rozrząd na łańcuchu

Układ rozrządu na łańcuchu jest mniej awaryjny, ale nieunikniona jest jego wymiana co pewien czas. Dlaczego łańcuchy rozrządu się psują? Łańcuchowy napęd rozrządu składa się z kilku elementów, które ulegają zniszczeniu. Dlaczego? Ponieważ układ ten często pracuje w niekorzystnych warunkach. Łańcuch rozrządu może wytrzymać nawet dwa razy większy przebieg niż pasek rozrządu.

Rozrząd na pasku

Wiele samochodów wyposażonych jest w pasek rozrządu. Jest to tańsze rozwiązanie, a więc także mniej trwałe, dlatego wymiana paska rozrządu zdarza się zdecydowanie częściej. Pasek to główny element w tego typu rozrządach, który szybko ulega przetarciu bądź zerwaniu. Producenci zalecają, by pasek wymieniać co 80 tys – 100 tys km.

Co sprawdzi się lepiej? Łańcuch czy pasek rozrządu? To zależy. Dla samochodów wykorzystywanych tylko w mieście lepszy będzie pasek, a pojazdy, które jeżdżą w dalekie trasy lepiej, gdy są wyposażone w łańcuch.

mierniki lakieru

Co ile tys km czeka nas wymiana łańcucha rozrządu?

Jak często wymieniać rozrząd? W przypadku nowoczesnych samochodów z bezpośrednim wtryskiem paliwa, wymiana rozrządu może nastąpić już po przejechaniu 15- tys – 200 tys km. Wszystko jednak zależy od stopnia zużycia silnika oraz rodzaju eksploatacji pojazdu.
Najlepiej regularnie sprawdzaj stan silnika swojego samochodu, a wtedy na pewno nie przegapisz odpowiedniego momentu na wymianę rozrządu.

Jak wygląda wymiana łańcucha rozrządu?

Wymiana rozrządu to skomplikowane zadanie. Na początku należy dostać się do silnika, dlatego konieczne jest rozkręcenie części, które uniemożliwiają swobodny dostęp. Następnie blokuje się układ rozrządu i wymienia łańcuch lub pasek oraz inne elementy jak wał korbowy, wałek rozrządu czy też napinacz hydrauliczny. Często wymienia się też pompę cieczy chłodzącej. Wszystkie części wymieniane są na nowe.

Zastanawiasz się, czy możesz samodzielnie przeprowadzić wymianę rozrządu w swoim samochodzie? Nie zaleca się samodzielnej wymiany łańcucha czy paska rozrządu. Do tego potrzebne są specjalistyczne narzędzia, a także odpowiednia wiedza oraz doświadczenie. Błędy popełnione podczas wymiany rozrządu mogą doprowadzić nawet do całkowitego zniszczenia silnika.

Ile trwa wymiana rozrządu?

To zależy od tego, ile wymaga to wkładu pracy. Jeśli trzeba wyciągnąć silnik, aby wymienić napęd rozrządu, to taka usługa może zająć nawet cały dzień. Zdarza się jednak też tak, że samochód będzie gotowy w około 2 godziny.

Objawy uszkodzonego łańcucha rozrządu:

  • dziwne odgłosy i hałas spod maski silnika (dzwonienie, szumy, stuki),
  • nierówna praca silnika,
  • spadek mocy samochodu,
  • większe niż wcześniej zużycie paliwa,
  • problem z rozruchem silnika,
  • świecąca kontrolka „check engine”.
łańcuch rozrządu - co ile wymiana

Konsekwencje jazdy z zużytym rozrządem

Czym grozi zaniedbanie wymiany rozrządu? Objawy uszkodzonego łańcucha rozrządu początkowo nie muszą dawać o sobie znać, dlatego konieczne jest regularne serwisowanie samochodu i przeprowadzanie kontroli przez doświadczonego mechanika.

Jeśli dojdzie do zerwania paska rozrządu, to silnik może zostać uszkodzony. Zniszczenie silnika to już ostatni i najgorszy skutek zużytego rozrządu. Pamiętaj, że poruszanie się pojazdem, który wymaga naprawy, jest bardzo niebezpieczne dla Ciebie jako kierowcy, Twoich pasażerów, a także wszystkich innych uczestników ruchu. Dbaj o dobry stan swojego silnika i nie stwarzaj zagrożenia na drodze.

Koszt wymiany rozrządu

Zastanawiasz się, ile kosztuje wymiana rozrządu? To wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest silnik Twojego samochodu. Jeśli regularnie odwiedzasz swojego mechanika, to koszt wymiany rozrządu na pewno będzie niższy. Cena może różnić się również w zależności od danego modelu samochodu, typu silnika i układu rozrządu.

Za pełną wymianę rozrządu średnio zapłacisz od 200 do 1500 zł, w zależności od potrzebnych części. W cenę wchodzi wymiana pompy cieczy chłodzącej, uszczelek, rolek czy napinaczy. Wymiana łańcucha rozrządu może okazać się droższa — nawet 2000 zł.

Podane ceny to koszt standardowej usługi wymiany rozrządu. Jeśli jednak w trakcie pracy okaże się, że konieczna jest wymiana innych części czy nawet wyciągnięcie silnika, to cena na pewno wzrośnie.

Jak dbać o łańcuch rozrządu?

Najważniejsze jest regularne serwisowanie. Sprawdzaj stan swojego silnika samodzielnie, ale też umawiaj się na kontrole do sprawdzonego warsztatu. Pamiętaj o regularnej wymianie oleju i nie oszczędzaj na jakości użytych produktów. Wybór słabej jakości oleju może skutkować częstymi wyciekami, które wpływają negatywnie na pracę napinacza.
Odma olejowa co to

Odma olejowa co to

Odma olejowa co to | jak działa | gdzie jest i jaki koszt naprawy[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000"...

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...

Normy emisji spalin Euro

Normy emisji spalin Euro

Normy emisji spalin Euro[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off" _builder_version="4.16"...

5/5