1. Blog Motoryzacyjny
  2. Ile kosztuje wymiana opon? | Kiedy wymiana na letnie / zimowe?

Obowiązkiem każdego kierowcy są wizyty u wulkanizatora. Kiedy trzeba pomyśleć nad wymianą opon? Ile kosztuje wymiana opon, jak długo trwa i czy są jakieś dodatkowe koszty? Sprawdź, o czym trzeba wiedzieć przy wymianie opon!

Odpowiednia pora na wymianę opon

Od opon zależy Twoje bezpieczeństwo, dlatego wymiana ogumienia dwa razy do roku jest tak ważna. Nie tylko zwiększa bezpieczeństwo jazdy, ale także gwarantuje lepszą przyczepność na drodze oraz większy komfort jazdy. Te wszystkie czynniki przełożą się na mniejszą liczbę wypadków, zwłaszcza podczas pierwszych przymrozków.

Kiedy jest dobry czas na wizytę w warsztacie wulkanizacyjnym?

  • zmiana warunków atmosferycznych (zmiana opon na letnie lub zimowe),
  • stan techniczny zależny też od eksploatacji samochodu,
  • wiek opon.

Kiedy wymiana opon na zimowe?

Co roku większość kierowców zastanawia się, kiedy założyć zimowe opony. Odpowiedź jest prosta — trzeba obserwować pogodę! Jeśli temperatura powietrza w ciągu dnia jest niższa niż 7 stopni Celsjusza, to idealna pora na opony zimowe. Im szybciej się zdecydujesz, tym lepiej, ponieważ u wulkanizatora będą później każdego dnia długie kolejki, a jeżdżąc na letnich, stwarzasz zagrożenie na drodze.

Kiedy wymiana opon na letnie?

Od razu, gdy śnieg stopnieje, a zima powoli będzie się z nami żegnać, ustępując miejsca wiośnie — należy pomyśleć o wymianie opon na letnie. Moment wymiany opon to kwestia bardzo indywidualna. Niektórzy nie czekają i od razu, gdy zrobi się trochę cieplej, a śnieg stopnieje, umawiają wizytę u wulkanizatora, a niektórzy czekają, aż pogoda się ustabilizuje.

Dlaczego nie zaleca się jazdy na oponach zimowych w wysokim temperaturach? Ze względu na zwiększone ryzyko zniszczenia, przez co w kolejnym roku prawdopodobnie będzie trzeba je wymienić — nie zagwarantują Ci odpowiedniego bezpieczeństwa.

Cena wymiany opon

Ile kosztuje wymiana opony na felgach aluminiowych, a jak to wygląda w przypadku felg stalowych? Cena usługi w dużej mierze zależy od typu pojazdu oraz wielkości i rodzaju felgi. Im większy rozmiar koła, tym droższy będzie koszt wymiany opon. Koszt różni się także od województwa czy miejsca — bywa, że ceny mogą być zróżnicowane nawet w obrębie jednego miasta. Wymiana opon, które mają felgi aluminiowe może być nieco droższa niż wymiana tych na felgach stalowych. Z reguły wymiana opon w samochodzie osobowym kosztuje około 100 zł, w zależności od średnicy kół. W samochodach terenowych lepiej, jeśli przygotujesz się na większy wydatek — w okolicach 120 – 150 zł. Przed wymianą opon, upewnij się, że wybrany serwis wulkanizacyjny wykonuje także wyważanie opon w cenie, a jeśli nie to ile kosztuje taka usługa.
Ile natomiast kosztuje wymiana opon z systemem Run Flat? Taka usługa może być nawet o 50% droższa niż w przypadku normalnych opon o tym samym rozmiarze. Dlaczego? Takie koła wyposażone są w system TPMS, który wykrywa niskie ciśnienie. Przez to niezbędna jest cykliczna kalibracja czujników, która jest dodatkowo odpłatna i trwa też nieco dłużej.

ile kosztuje wymiana opon

Koszt dodatkowych usług

W trakcie wizyty u wulkanizatora może okazać się, że dla bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy, trzeba wykonać dodatkowo płatne usługi, takie jak: łatanie opony, wymiana wentyli czy wyprostowanie felgi. Pamiętaj, że dzięki takim zabiegom zapobiegasz również nieprzewidzianym awariom samochodu.

Jak samodzielnie wymienić opony? Czy to niezbędny wydatek?

Z pewnością zastanawiasz, czy możesz wymienić opony samodzielnie — w domowych warunkach. Oczywiście jest to możliwe, ale musisz pamiętać, że pracownicy warsztatów wulkanizacyjnych mają długoletnie doświadczenie, które przekłada się później na Twoje bezpieczeństwo w trasie! Żeby zmienić opony w swoim garażu będą Ci potrzebne także niezbędne profesjonalne narzędzia.
Jeśli nie wiesz, jak samodzielnie wymienić opony — lepiej udaj się do najbliższego sprawdzonego warsztatu samochodowego i skorzystaj z usług fachowców.

mierniki lakieru

Gdzie wymienić opony? Wybór warsztatu samochodowego

Profesjonalny warsztat wulkanizacyjny dysponuje specjalistycznym sprzętem, więc zmiana opon powinna przebiegać bez żadnych nieprzewidzianych trudności. Podczas wymiany ogumienia fachowcy mogą zwrócić uwagę na występujące nieprawidłowości. Najlepiej postaw na sprawdzony serwis, który ma dużo poleceń.

Ile trwa wymiana opon?

Zmiana opon nie musi wiązać się z długim czasem oczekiwania. Gdy umówisz się na wymianę odpowiednio wcześnie — przed sezonem lub na początku sezonu i na konkretną godzinę, samochód może być gotowy nawet po około 20 minutach. Obserwuj sytuację i wstrzel się w idealny moment — dzięki temu unikniesz długich kolejek i niepotrzebnych nerwów.

Kiedy konieczny jest zakup nowych opon?

Wymiana opon na letnie bądź zimowe to jedno, ale drugie, to pytanie, kiedy nadchodzi czas na całkowicie nowe opony? Szacunkowo, opony powinno wymieniać się po przejechaniu 50-80 tys. km. Stan techniczny opon może być różny w zależności od tego, jaki jest Twój styl jazdy (sposób hamowania i przyspieszania). Podczas wymiany opon najlepiej, zapytaj, czy opony wymagają już wymiany, czy jeszcze przejeździsz na nich kolejny sezon.

Opony całoroczne — czy warto?

Krążą różne opinie. Są przeciwnicy, ale i osoby, które są pozytywnie nastawione do całorocznych opon. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że opony całoroczne należy wymieniać średnio co 2-3 lata. Nie ominą Cię też wizyty u wulkanizatora ze względu na okresowe wyważanie kół.

Mimo wyższej opłaty, w niektórych przypadkach takie rozwiązanie może okazać się słuszne — zwłaszcza gdy:

  • jesteś kierowcą, który mało jeździ (rocznie robisz około 10 tys. km),

  • rzadko wybierasz się na wycieczki poza miasto,

  • w zimie samochód trzymasz w garażu i wyjeżdżasz z niego tylko raz na jakiś czas.

Sam więc oceń, czy należysz do takiej grupy kierowców i zdecyduj, jakie opony będą w Twoim przypadku najlepsze.

Odma olejowa co to

Odma olejowa co to

Odma olejowa co to | jak działa | gdzie jest i jaki koszt naprawy[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000"...

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...

5/5