Jak sprzedać samochód? Poradnik krok po kroku
Chcesz wystawić auto na sprzedaż, ale nie wiesz. od czego zacząć, by zrobić to szybko i skutecznie? A może próbujesz od dłuższego czasu znaleźć kupca na swój samochód, ale nikogo nie przekonuje Twoje używane auto? Jak sprzedać samochód szybko? Musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak napisać ogłoszenie sprzedaży samochodu i błyskawicznie znaleźć nowego właściciela dla swojej perełki!
Sprzedaż auta — jak to wygląda w Polsce?
W Polsce auta sprzedaje się bardzo szybko. Polacy nie przywiązują się na długo do swoich samochodów, zmieniając je nawet dwa razy w roku. Dodatkowo wiele aut sprowadzanych jest z zagranicy — najczęściej z zachodniej Europy. Z tego względu podczas zakupu samochodu używanego każdy potencjalny kupca jest uważny, czy sprzedawca nie próbuje ukryć jakiś istotnych informacji. W Polsce niełatwo trafić na doskonały samochód, ze względu na to, że możliwości wyboru jest naprawdę sporo! Przede wszystkim trzeba wiedzieć, czego się szuka. Wtedy już idzie z górki.
Jak przygotować samochód do sprzedaży w taki sposób, by zainteresował już pierwszego potencjalnego kupca? Doradzamy poniżej!
Jak przygotować się do sprzedaży samochodu?
Sprzedaż samochodu to łatwa sprawa dla osób, które już to robiły kilka razy w swoim życiu. Jeśli jest to dla Ciebie całkowicie nowe doświadczenie, musisz wiedzieć, że wystawienie auta na sprzedaż wymaga pewnego wysiłku. Przede wszystkim musisz przygotować się do sprzedaży, potrafić odpowiedzieć na konkretne pytania, które może zadać potencjalny nabywca. Oprócz danych technicznych ważne jest także pierwsze wrażenie. Estetyka, wygląd samochodu, ponieważ wiele osób kupuje „oczami” i decyduje się na zakup samochodu „od ręki” – pod wpływem impulsu.
Jeszcze jedna wskazówka na sam początek. O tym często się zapomina… Sprawdź, czy masz ważny przegląd techniczny samochodu, ponieważ bez corocznej kontroli nie możesz zorganizować jazdy testowej, a bez tego żaden zainteresowany nie zdecyduje się na zakup Twojego auta.
Zadbanie o wnętrze auta
Przygotuj samochód tak, by wsiadanie stało się przyjemnością. Wyczyść tapicerkę, wypoleruj kokpit i inne elementy wnętrza samochodu. Zadbaj o to, by w aucie ładnie pachniało.
Miej na uwadze to, że samochód w przeciwieństwie do nowych aut, nie może wyglądać idealnie. Nie martw się, jeśli gałka od skrzyni biegów, kierownica czy siedzenie kierowcy nie jest w idealnym stanie, gdy auto ma przejechane setki tysięcy. To byłoby nienaturalne i podejrzane, gdyby wnętrze było nienaruszone.
Zabierz niepotrzebne rzeczy, które mogą rozpraszać potencjalnego kupca
Posprzątaj wszystkie prywatne rzeczy. Mogą one rozpraszać potencjalnego kupca, ale i będzie to łatwiejsze w momencie, gdy zainteresowany od razu zdecyduje się na zakup.
Wygląd auta — wizyta na myjni
To chyba kwestia oczywista, ale czujemy się w obowiązku, aby i o tym wspomnieć! Samochód nie może być brudny! Pojedź na myjnię albo zleć wyczyszczenie samochodu firmie auto detailingowej. Jeśli felgi, szyby czy lampy są mocno zużyte dodatkowo możesz przemyśleć ich regenerację.
Pamiętaj — nie myj silnika! Możesz go delikatnie przetrzeć, ale jeśli silnik będzie idealnie czysty, to zainteresowana osoba może podejrzewać, że chcesz ukryć ważną informację dotyczącą działania samochodu!
Przemyśl widełki cenowe — kupca na pewno będzie negocjował cenę
Musisz pamiętać, że zainteresowany na pewno będzie się z Tobą targował. Bez wątpienia będzie chciał uszczknąć chociaż kilka stówek. Przemyśl więc na spokojnie, na jaką kwotę jesteś w stanie się zgodzić. Nie będziesz wtedy zaskoczony kwotą, którą podaje potencjalny kupca. Pamiętaj, że to Ty sprzedajesz auto i doskonale wiesz, ile jest warte — nie ta osoba się zdecyduje, to kolejna.
Sprzedaż samochodu — jak powinno wyglądać skuteczne ogłoszenie?
Od treści ogłoszenia zależy to, czy zainteresowany samochodem w ogóle nawiąże z Tobą pierwszy kontakt! Jest to więc sprawa priorytetowa! Napisz skuteczną ofertę. Nie może wyglądać zbyt profesjonalnie, ale przede wszystkim musi opisywać prawdę. Osoba, która chce kupić konkretny model samochodu przegląda wiele ogłoszeń. Spraw, by Twoje czymś się wyróżniało! Porównaj resztę ogłoszeń i zastanów się, co możesz zrobić lepiej. Treść ogłoszenia powinna zawierać wszystkie istotne informacje dotyczące samochodu, które interesują klienta. Model i rok produkcji samochodu, rodzaj silnika, dokładny opis wyposażenia, przebieg i ogólny stan. Opisz listę napraw oraz co robiłeś z samochodem w ostatnim czasie. Jeśli chcesz możesz dodać także informację czy wymaga on wkładu finansowego na początek. Wspomnij również o ewentualnych wadach samochodu, jakimi mogą być, na przykład ogniska korozji, wgniecenia po gradzie czy przetarcia lakieru. Szczery opis i dokładnie przedstawiona historia auta sprawi, że zyskasz zaufanie potencjalnego klienta.
Ładne, ale i realistyczne zdjęcia
Ogłoszenie wymaga od Ciebie dodania ładnych zdjęć. Potencjalny nabywca przeglądając ogłoszenia widzi na wstępie zdjęcia, które powinny go zainteresować. Nie musisz jednak decydować się na profesjonalnego fotografa, aby zrobić dobre zdjęcia! Wystarczy, że przygotujesz samochód — posprzątasz wnętrze i umyjesz go na myjni, zrób kilka zdjęć telefonem i gotowe!
Zależy Ci na szybkiej sprzedaży samochodu? Korzystaj z naszych wskazówek!
Jak sporządzić umowę kupna-sprzedaży samochodu?
W internecie znajdziesz wiele wzorów, które są poprawne. Przed wydrukiem sprawdź tylko, czy mają miejsce na poniższe dane:
-
data i miejsce transakcji,
-
imiona i nazwiska (sprzedawcy i kupcy),
-
miejsce zamieszkania,
-
PESEL,
-
numery dowodów,
-
marka i model samochodu,
-
rok produkcji,
-
numer VIN,
-
numer rejestracyjny,
-
dokładny przebieg samochodu,
-
numer karty pojazdu,
-
kwotę końcową sprzedaży.
Pamiętaj, że umowa kupna-sprzedaży samochodu musi być sporządzana w dwóch egzemplarzach — po jednym dla Ciebie oraz nowego właściciela.
Co trzeba zrobić po sprzedaży samochodu?
Po sprzedaży samochodu, były właściciel musi zawiadomić o tym czynie właściwy Wydział Komunikacji (do 30 dni od sprzedaży) oraz firmę ubezpieczeniową (do 14 dni od sprzedaży). Do Urzędu Skarbowego udaje się tylko nowy właściciel, który musi zapłacić podatek od zakupu.
Odma olejowa co to
Odma olejowa co to | jak działa | gdzie jest i jaki koszt naprawy[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000"...
Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie
Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...
Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?
Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...