1. Blog Motoryzacyjny
  2. Jaki miernik lakieru

Zastanawiasz się, jaki miernik lakieru wybrać w 2022 roku? Musisz wziąć pod uwagę, że mierniki lakieru mają różne budowy, zastosowania i funkcje. Niezależnie, czy kupujesz miernik online lub stacjonarnie, warto najpierw rozeznać się w temacie.

Niestety rynek samochodów wtórnych posiada wiele wad, w którym Sprzedający nierzadko starają się ukryć historię wypadkową samochodu. Miernik lakieru jest gadżetem, który może uchronić Kupującego przed zakupem niewłaściwego samochodu.

Jakie zadanie ma miernik lakieru? Zmierzyć grubość lakierowanej warstwy aż do gołej blachy. Niewiele z osób kupujących auta z drugiej ręki, ma wystarczającą wiedzę na temat blacharki oraz odpowiednie oko, aby dostrzec pewne nierówności. Mierzenie miernikiem lakieru pozwala na sprawdzenie, czy samochód jest rzeczywiście bezwypadkowy.

oszukanie miernika lakieru

Jaki miernik grubości lakieru kupić?

Marka danego urządzenia jest niezwykle ważna, ponieważ renoma zwykle świadczy o solidności danego prduktu. Jeśli zależy nam na rzetelności wykonywanych pomiarów, to raczej nie warto sięgać po najtańsze rozwiązania. Godną uwagi marką jest Prodig-Tech, która jest polskim producentem. Firma posiada własny park produkcyjny, gdzie wszystkie mierniki poddawane są testom. Wybór jest duży, dlatego warto skonultować swoje wymagania ze specjalistą.

Najprostszymi w obsłudzie miernikami lakieru są serie Super Plus. Dla wszystkich niedoświadczonych osób mamy dobrą wiadomość. Urządzenia z tej serii posiadają wbudowanego asystenta pomiaru, co jest bardzo pomocne przy interpretacji wyników miernika lakieru. Serię Premium wyróżnia ruchoma sonda, która pozwala na dokładniejsze pomiary. Ta seria to idealny wybór dla osób, które kupują samochód na własny użytek, a na co dzień nie używają miernika lakieru. Szczególnie polecanyjest model GL-PRO-2 -FAZ.

Każda z powyżej wymienionych serii posiada wbudowanego asystenta pomiaru, który dzięki wykonanym pomiarom pomoże określić, czy dany element został podwójnie polakierowany. Należy jednak pamiętać, że każdy producent aut posiada własne normy dotyczące grubości warstw lakierniczych.

Seria Standard jest najbardziej podstawową serią od producenta Prodig- Tech. Posiada niewielką ilość funkcji, ale wystarczającą do wykonania pomiarów.

pomiar miernikiem lakieru

W jaki sposób działają mierniki lakieru?

Funkcje wybranego miernika lakieru są kluczowe, ponieważ zdecydowana większość mierników lakieru odczytuje pomiary, jeśli blacha jest stalowa. Coraz większa ilość produkowanych modeli samochodów opuszcza fabryki z elementami aluminiowymi.

Czy miernik lakieru sprawdzi grubość powłoki lakierniczej na aluminiowych elementach?

Oczywiście, są już na rynku modele, które bez problemu dokonają pomiaru grubości lakieru nawet na aluminiowych podłożach. Co więcej, uzyskamy także informację, czy dany element nie został przypadkiem wymieniony na stalowy.

Tester grubości lakieru na ocynkowanej blasze?

Jak najbardziej. Tak jak w przypadku elementów aluminiowych miernik może wykazać, czy w któryś element został zamieniony na nieocynkowany. Dlaczego to jest ważne? Chytrzy sprzedawcy niejednokrotnie wymieniają uszkodzone elementy na tańsze zamienniki i wciąż wystawiają samochody jako bezwypadkowe. Należy najelpiej sprawdzić całą karoserię, aby mieć pewność, że dany element nie został zamieniony.

Sondy pomiarowe a grubość lakieru. Czy to ma znaczenie?

Sondy stosowane w miernikach lakieru to płaska, dociskowa i kulkowa. Każda z nich działa w inny sposób. Warto to mieć na uwadze.

Najprostsze i najtańsze mierniki lakieru są wyposażone w sondę płaską. Trzeba być ostrożnym podczas wykonywania pomiarów, ponieważ wynik może okazać się niedokładny. Taka sonda znajduje się w seriach Standard i Super Plus od firmy Prodig Tech.

Czujnik, który chowa się pod naciskiem znajduje się w sondzie dociskowej. Łatwiej się ją obsługuje. Seria Premium jest wyposażona w ten typ sondy.

Sonda kulkowa jest wyznacznikiem mierników lakieru najwyższej jakości, które posiadają profesjonalne mierniki lakieru. Ryzyko błędnych pomiarów jest w tym wypadku najmniejsze. Tego typu sonda znajduje się w miernikach grubości lakieru w serii Profesjonalnej od Prodig Tech. Te mierniki mogą być także używane do mierzenia lakieru na krzywiznach.

używany samochód - na co zwrócić uwagę

Na którą sondę się zdecydować?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Należy zastanowić się nad budżetem, jaki możemy przeznaczyć na miernik lakieru oraz potrzeby, które miernik musi spełniać. Atrakcyjna cena wiąże się z tym, że sonda kupowanego miernika grubości lakieru jest płaska. Sonda dociskowa jest bardziej precyzyjna, co wiąże się z odrobinę wyższą ceną. Największą dokładność pomiaru zapewnia sonda kulkowa (seria profesjonalna od Prodig-Tech).

Zmiana grubości mierzonej powierchni przez miernik lakieru jest nazywama rozdzielczością pomiarową. Wszystkie mierniki Pordig-Tech posiadają rozdzielczość 10 – 1 µm. Im mniejsza wartość, tym dokładniejsze pomiary miernika.

Miernik grubości lakieru może ustawić tak, żeby sygnalizował zmianę 1 µm. Takich dokładnych pomiarów używają przede wszystkim specjaliści w studiu detailingowym. Przy ich pracy każdy mikron ma znaczenie. Jeśli kupujemy samochód używany, a grubość będzie się różniła zaledwie o kilka mikronów, to nie ma się, czym martwić.

Jeśli wybierzemy ustawienie co 10 µm, miernik będzie sygnalizował wartości co 10, czyli np. 90, 100, 110. Wyniki powinny być jednakowe i zupełnie wsyatrczające do wykonania pomiarów na aucie z rynku wtórnego.

Jaki miernik grubości lakieru będzie najlepszym rozwiązaniem?

Nie istnieje jedno uniwersalne rozwiązanie. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy jesteśmy profesjonalistą, czy miernika używamy sporadycznie. Posiadając niewielki budżet, można zdecydować się na zakup urządzenia z sondą płaską lub dociskową. Jeśli zamierzamy sprawdzać w samochodzie trudnodostępne miejsca, warto rozważyć zakup miernika z sondą na przewodzie. Sondy kulkowe oferują wiele funkcji, które ich tańsze odpowiedniki nie posiadają. Wiele funkcji z pewnością będzie dużym ułatwieniem pracy dla profesjonalistów.

Nie ma jednak powodu do długich przemyśleń, ponieważ nie kupujemy jednego miernika lakieru na całe życie. Jeśli nasze potrzeby wzrosną, zawsze można go wymienić na bardziej zaawansowany model. Sprawdzony producent mierników grubości lakieru Prodig-Tech zaprasza zainteresowanych do zadawania pytań, a odpowiednio wykwalifikowany personel postara się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące mierników grubości lakieru.

Jeśli szukasz sprawdzonych mierników lakieru wejdź na https://www.prodig-tech.pl/

mierniki lakieru
Odma olejowa co to

Odma olejowa co to

Odma olejowa co to | jak działa | gdzie jest i jaki koszt naprawy[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000"...

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...

5/5