Kolory i rodzaje tablic rejestracyjnych w Polsce
Po tablicach rejestracyjnych można w łatwy sposób zidentyfikować samochód, dlatego tak ważne jest, aby posiadały one wymagane wymiary, kolory i inne istotne oznaczenia. W przypadku, gdy właściciel samochodu ominie ten obowiązek, będzie grozić mu srogi mandat lub odbiór dowodu rejestracyjnego przez policję. Zasady dla polskich tablic rejestracyjnych wydane zostały w 2000 roku.
Podział na tablice rejestracyjne jednorzędowe i dwurzędowe
Zależnie od modelu samochodu stosuje się różne rodzaje tablic rejestracyjnych. Są to zazwyczaj dwie tablice jednorzędowe lub nawet jednorzędowa z przodu, a z tyłu dwurzędowa. Wydział Komunikacji na wniosek właściciela pojazdu może wydać również trzecią tablicę rejestracyjną na bagażnik rowerowy, gdy ten zasłania tylną tablicę samochodu.
Rodzaje tablic rejestracyjnych — podział ze względu na typ pojazdu
Na ulicach obserwuje się różnokolorowe tablice rejestracyjne. Wyróżnia się osiem rodzajów tablic rejestracyjnych. Co oznacza każda z nich? Kto może mieć niestandardowe tablice? Sprawdź!
Tablice zwyczajne
Zacznijmy od tablic standardowych, które zaczynają się od liter. Litery oczywiście niosą za sobą określone znaczenie. Są kodem, dzięki któremu można rozszyfrować, z jakiej części Polski przyjechał konkretny samochód. Pierwsza litera zawsze oznacza województwo, a kolejne powiat.
Zobacz, jakie litery przypisane są konkretnym województwom:
- B – woj. podlaskie,
- C – woj. kujawsko-pomorskie,
- D – woj. dolnośląskie,
- E – woj. łódzkie,
- F – woj. lubuskie,
- G – woj. pomorskie,
- K – woj. małopolskie,
- L – woj. lubelskie,
- N – woj. warmińsko-mazurskie,
- O – woj. opolskie,
- P – woj. wielkopolskie,
- R – woj. podkarpackie,
- S – woj. śląskie,
- T – woj. świętokrzyskie,
- W – woj. mazowieckie,
- Z – woj. zachodniopomorskie.
Tablice indywidualne
Właściciel pojazdu może chcieć wyróżnić się na polskich drogach przez indywidualne tablice. Tego typu tablice dozwolone są od 2000 roku, ale chęć ich posiadania wiąże się z dopłatą, więc trzeba to przemyśleć, zanim złoży się wniosek o rejestrację pojazdu. Pierwsze dwa znaki muszą wiązać się z konkretnym województwem, w którym rejestrujemy samochód, dopiero dalsza część może być dowolnie wymyślona przez kierowcę. Na tablice indywidualne często decydują się osoby, które mają swoje firmy i przedsiębiorstwa, aby dodatkowo wyróżnić się wśród innych samochodów i nabyć dodatkową reklamę.
Tablice zabytkowe
Pojazd zabytkowy powinien mieć żółte tablice rejestracyjne. Te samochody, które są wpisane do rejestru dóbr kultury, mogą pomyśleć o tablicach zabytkowych. Samochód powinien mieć co najmniej 30 lat. Żółta tablica rejestracyjna przykuwa wzrok na drodze!
Tablice tymczasowe
Te tablice rejestracyjne są białe i mają czerwone litery oraz cyfry. Wydział Komunikacji może je wydać dla pojazdów rejestrowanych czasowo. Tablice tymczasowe stosuje się w trzech przypadkach, gdy:
- samochód zostanie wywieziony za granicę,
- trzeba przewieźć pojazd z miejsca zakupu na terytorium Polski,
- konieczny jest przejazd, aby dokonać badania technicznego bądź naprawy.
Tablice tymczasowe badawcze
Tablic tymczasowych badawczych już się nie wydaje. Jeszcze do 2019 roku obowiązywały tymczasowe tablice badawcze dla jednostek badawczych testujących pojazdy specjalne. W tym wypadku obowiązujące obecnie tablice rejestracyjne to profesjonalne tablice.
Tablice profesjonalne
Jak wyglądają profesjonalne tablice rejestracyjne? Są białe z zielonymi literami i cyframi. Profesjonalistami w tym przypadku określa się producentów pojazdów i sprzedawców. Takie tablice rejestracyjne upoważniają do jazd testowych, promocyjnych, a także badawczych. Ciekawe jest to, że tablice profesjonalne nie są przypisane do konkretnego modelu samochodu i mogą być zakładane na inne pojazdy.
Tablice dyplomatyczne
To tak zwane niebieskie tablice — mają niebieskie tło oraz białe cyfry i litery. Tablica rejestracyjna dyplomatyczna nie posiada symbolu Unii Europejskiej. Tablice dyplomatyczne są wydawane dla pojazdów przedstawicielstw dyplomatycznych. Ewidencję tablic dyplomatycznych całego kraju prowadzi wojewoda mazowiecki i dlatego każda tablica rozpoczyna się od litery W.
Tablice służb specjalnych
Służby specjalne mają swoje przydzielone specjalne tablice rejestracyjne. Są to tablice wojskowe, tablice instytucji strzegących bezpieczeństwa. Pierwsze litery na tablicy rejestracyjnej oznaczają konkretne służby:
- HA – Centralne Biuro Antykorupcyjne,
- HB – Służba Ochrony Państwa,
- HC – Służba Celno-Skarbowa,
- HK – Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencja Wywiadu,
- HM – Służba Kontrwywiadu Wojskowego i Służba Wywiadu Wojskowego,
- HP – Policja,
- HW – Straż Graniczna.
Tablice dla pojazdów ekologicznych
Pojazdy ekologiczne, czyli samochody elektryczne lub takie, które mają napęd wodorowy, mają zielone tablice. Dodatkowo czerwoną obwódkę mają pojazdy elektryczne, a żółtą — wodorowe. Kierowcy takich pojazdów bezemisyjnych są specjalnie wyróżnieni — mogą między innymi poruszać się buspasem i wjeżdżać do zielonych stref. Jeżeli właściciel samochodu zarejestrował go wcześniej z użyciem tablic zwyczajnych, może złożyć wniosek, aby dostać nowe i tym razem zielone tablice rejestracyjne.
Brak obowiązku zmiany numeru rejestracyjnego i tablic po zakupie samochodu używanego? Zmiany w 2022 roku
31 marca 2022 roku weszło w życie nowe rozporządzenie, które mówi, że numery są przypisywane do pojazdu. W skrócie — po zakupie używanego samochodu z innej części Polski, nie ma konieczności zmiany numeru rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych po przerejestrowaniu go w danym regionie. Oczywiście, jeśli nowy właściciel samochodu chce, aby Wydział Komunikacji wydał mu nowe tablice, trzeba liczyć się z kosztem 80 zł.
Myślisz o zakupie samochodu? A może chcesz zmienić pojazd na bardziej przyjazny dla środowiska i rozglądasz się za czymś wśród pojazdów elektrycznych? Zapoznaj się z zasadami dotyczącymi rejestracji pojazdu, jeszcze przed dokonaniem zakupu.
Odma olejowa co to
Odma olejowa co to | jak działa | gdzie jest i jaki koszt naprawy[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000"...
Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie
Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...
Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?
Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...