1. Blog Motoryzacyjny
  2. Czy warto inwestować w youngtimery?

Pasja do samochodów może stać się doskonałym sposobem na zarabianie pieniędzy. I nie zawsze musi oznaczać konieczność inwestowania dużych środków. Youngtimery są dobrym pomysłem na realizację własnych pasji i jednocześnie mogą stanowić dochodowy biznes.

Czym są youngtimery?

Trudno jednoznacznie zdefiniować pojęcie youngtimer. Wynika to z faktu, że takie sformułowanie nie występuje w żadnym dokumencie urzędowym. Ustawa „Prawo o ruchu drogowym” definiuje za to pojęcie pojazdu zabytkowego. Taki status może otrzymać model auta, który:

  • ma co najmniej 25 lat,

  • nie jest produkowany od przynajmniej 15 lat,

  • składa się w minimum 75% z oryginalnych podzespołów.

Własną definicję określenia youngtimer stworzyli eksperci motoryzacji. Według nich pojęcie to określa przede wszystkim pojazdy produkowane w latach 60., 70. i 80. XX wieku, które zachowują swój oryginalny styl. Ramy tej definicji nie są jednak sztywne. Obecnie do kategorii youngtimer zaliczane są także pojazdy produkowane w latach 1981-1990, które zyskały określoną popularność. Auta te często mają pewne unikalne cechy stylistyczne lub technologiczne, które wzbudzają zainteresowanie miłośników motoryzacji. Wielu pasjonatów docenia youngtimery za ich względnie niską cenę w porównaniu do pojazdów zabytkowych.

Jakie są najpopularniejsze youngtimery?

Na liście najpopularniejszych youngtimerów można wymienić kilka kultowych modeli:

Volkswagen Golf GTI

Kompaktowy hot hatch, który okres największej świetności przechodził w latach 80. i 90. Dużym zainteresowaniem kolekcjonerów cieszą się przede wszystkim generacje Mk1, Mk2 i Mk3. Wyprodukowano ponad 6 milionów egzemplarzy drugiej generacji.

BMW Serii 3 E30

Sportowy sedan produkowany w latach 1982-1994. Zdobył duże uznanie ze względu na kompaktowe wymiary, proporcjonalną linię nadwozia oraz wysokiej jakości wnętrze. Cechą charakterystyczną tego modelu jest konsola środkowa pochylona w stronę kierowcy.

Mercedes-Benz W124

Luksusowy sedan klasy średniej produkowany w latach 1984-1993. Najpopularniejszy model tej marki w historii. Łącznie wyprodukowano 2 583 470 egzemplarzy. W124 został zaprojektowany tak, aby bez problemu pokonać setki tysięcy kilometrów. To także model, który zyskał duże uznanie…taksówkarzy.

BMW Serii 3 E30

Sportowy sedan produkowany w latach 1982-1994. Zdobył duże uznanie ze względu na kompaktowe wymiary, proporcjonalną linię nadwozia oraz wysokiej jakości wnętrze. Cechą charakterystyczną tego modelu jest konsola środkowa pochylona w stronę kierowcy.

Porsche 911 (generacje 964 i 993)

Klasyczny sportowy samochód produkowany w latach 90. Wersja turbo generacji 964 została określona najlepszym Porsche od prezentacji modelu 959. Seria 993 była ostatnią gamą modeli wyposażonych w silnik chłodzony powietrzem. To także ostatnia seria nawiązująca do charakterystycznych cech 911.

Honda NSX (generacja pierwsza)

Sportowy samochód z lat 90., który stanowił połączenie osiągów pojazdu sportowego z niezawodnością i użytecznością auta do codziennej jazdy. Najsłynniejsi posiadacze Hondy NSX to Harrison Ford, Bill Gates, Michael Jordan, Ayrton Senna, Tom Cruise i Robert Redford.

Ford Mustang (generacja Fox Body)

Ikoniczny amerykański muscle car z lat 80. i 90. Model był dostępny w różnych wersjach, w tym Cobra, Ghia czy SVO. Najbardziej poszukiwaną wersją była Pace Indy Car, która wyróżnia się oryginalnym przednim zderzakiem, wlotem na masce oraz srebrno-czarnym malowaniem z pomarańczowymi aplikacjami.

Jakie cechy powinien mieć przyszły youngtimer?

Sprawdzając potencjał przyszłego youngtimera, zwróć uwagę na kilka kluczowych elementów:

  • Wiek

Youngtimery to przeważnie auta wypuszczane na rynek w latach 70-90. To względnie młode pojazdy, które nie są już produkowane.

  • Popularność w okresie produkcji

Na youngtimera nadają się modele, które zyskały dużą popularność w czasie swojej produkcji i odcisnęły piętno na przemyśle motoryzacyjnym. To także pojazdy, które dobrze się sprzedawały lub miały szczególne znaczenie dla danej marki.

  • Unikalne cechy stylistyczne lub technologiczne

Youngtimery często wyróżniają się charakterystycznym designem. To auta, w których wprowadzano innowacyjne rozwiązania technologiczne. Zestaw takich unikalnych cech wzbudza duże zainteresowanie wśród miłośników motoryzacji.

  • Relatywnie niski koszt i dostępność

Koszt zakupu youngtimera jest zazwyczaj niższy od klasyka. To sprawia, że auta tego typu są w zasięgu możliwości większego grona odbiorców. Ważna jest także ich dostępność na rynku wtórnym.

  • Stan zachowania

Najbardziej pożądane są youngtimery w dobrym stanie mechanicznym i wizualnym. Takie auta cieszą się dużą popularnością i mogą osiągnąć wyższą wartość kolekcjonerską.

  • Potencjał wzrostu wartości

Modele kultowe lub auta, których liczba jest ograniczona, z upływem czasu dużo bardziej zyskują na wartości. Przyczynia się do tego większe zainteresowanie ze strony kolekcjonerów i miłośników samochodów.

mierniki lakieru

Jakie modele mają potencjał na youngtimera?

Szukasz auta z potencjałem na youngtimera? Zwróć uwagę na następujące modele:

  • Mazda MX-5

Kompaktowe cabrio wzorowane na brytyjskich roadsterach z lat 60. i 70. Mazda MX-5 miała swoją premierę w 1989 roku podczas wystawy samochodów w Chicago. Ten model trafił nawet do muzeum sztuki nowoczesnej.

  • Subaru WRX STI

Sportowy sedan z napędem na cztery koła. Dużą popularność zyskał przez charakterystyczny design oraz niesamowite osiągi poparte wieloma sukcesami w rajdach.

  • BMW M1 Coupe

Kompaktowe coupe z potężnym silnikiem. Ograniczona liczba wyprodukowanych egzemplarzy z pewnością przełoży się na wzrost wartości w kolejnych latach.

  • Volkswagen Golf R

Model będący połączeniem wysokiego komfortu i sportowych osiągów. Zdobył szczególne uznanie wśród miłośników hot hatchy.

  • Ford Focus RS

Sportowy hatchback, który wyróżnia się dynamiczną jednostką napędową oraz doskonałym prowadzeniem. Jego charakterystyczny wygląd i wydajność przysporzyły temu modelowi wielu zwolenników.

  • Porsche Cayman

Sportowe coupe często porównywane do legendarnego modelu 911. Wyróżnia się doskonałymi osiągami oraz komfortowym prowadzeniem.

Czy youngtimery to dobra inwestycja?

Inwestycja w youngtimery to doskonały sposób na zarobienie pieniędzy. Obecnie rynek pojazdów klasycznych znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu. Jeszcze kilkanaście lat temu był on zdominowany przez auta amerykańskie jak Ford Mustang. Było to wynikiem dużej dostępności tego modelu. Aktualnie rynek aut zabytkowych cechuje znacznie większy profesjonalizm.

Dane zamieszczone w raporcie firmy Knight Frank wskazują, że w najbliższych 10 latach największy zysk przyniosą inwestycje w rzadkie butelki whisky (428%) oraz samochody (164%). To dużo więcej niż nieruchomości czy dzieła sztuki. Według niektórych szacunków wartość aut zabytkowych może osiągać roczne wzrosty na poziomie 15%.

Doskonałym przykładem dynamiki wzrostu cen jest Honda NSX. W testach prototypu tego modelu uczestniczył Ayrton Senna. Jego wsparcie pomogło w stworzeniu ponadczasowego auta, które szybko zyskało przydomek „japońskie Ferrari”. W efekcie wartość modelu w ostatnich kilku latach uległa podwojeniu.

Popularyzacja handlu w Internecie zwiększa dostępność renomowanych aut włoskich czy niemieckich producentów. Dużo łatwiej także o części zamienne do konkretnych modeli. Również polski rynek aut klasycznych staje się coraz bardziej konkurencyjny względem swoich zagranicznych odpowiedników. Jest to efektem wzrostu świadomości, stałego rozwoju rynku oraz coraz bogatszego kalendarza wydarzeń branżowych. To idealny moment, aby zainteresować się youngtimerami. Zakup modelu z potencjałem to gwarancja wysokiej stopy zwrotu z inwestycji. Pamiętaj, że w przypadku tego typu aut każdy kolejny rok działa na Twoją korzyść.

Paweł Gibek
Odma olejowa co to

Odma olejowa co to

Odma olejowa co to | jak działa | gdzie jest i jaki koszt naprawy[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000"...

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...

5/5