1. Blog Motoryzacyjny
  2. Zgubiony dowód rejestracyjny pojazdu - co zrobić? | ile kosztuje?

W Polsce już od kilku lat (dokładnie od października 2018 roku) nie trzeba wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego. Mimo to nadal jest to bardzo ważny dokument, który przydaje się podczas przeprowadzania badania technicznego samochodu, wyjazdu za granicę czy w razie sprzedaży. Zgubienie dowodu rejestracyjnego to poważna sprawa, dlatego powinno się reagować od razu. Sprawdź, co zrobić, gdy zgubisz dowód rejestracyjny!

Co robić w przypadku zgubienia dowodu rejestracyjnego?

Zgubiony dowód rejestracyjny? Nie wiesz co robić? Powinieneś jak najszybciej złożyć wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego! W tym celu musisz udać się do właściwego dla miejsca zamieszkania Wydziału Komunikacji. Jeśli chodzi o kradzież dowodu rejestracyjnego — dodatkowo musisz powiadomić policję o zaistniałej sytuacji.

Czy można prowadzić samochód bez dowodu rejestracyjnego?

Na co dzień nie trzeba wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego — w razie kontroli drogowej policja sprawdza wszystkie potrzebne informacje w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Mimo to dowód rejestracyjny potwierdza dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego — jest to więc obowiązkowy dokument każdego właściciela samochodu.

Wyrobienie wtórnika dowodu rejestracyjnego trwa zazwyczaj nie dłużej niż 30 dni. Gdy złożysz wniosek o wydanie kopii dowodu rejestracyjnego, otrzymasz tzw. miękki dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe), który będzie tymczasowym dokumentem do chwili, aż nie dostaniesz nowego dowodu. Pozwolenie czasowe wygasa z dniem odbioru nowego dokumentu. O możliwości odbioru kopii dowodu rejestracyjnego zostaniesz powiadomiony telefonicznie, SMS-em lub e-mailem. Status wydania dokumentu możesz także sprawdzić przez internet.

oświadczenie zgubiony dowód

Wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego — ile kosztuje wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego w 2022 roku?

Na koszt wydania wtórnika dowodu rejestracyjnego wpływa kilka rzeczy:
opłata komunikacyjna za wydanie dowodu rejestracyjnego – 54,50 zł,
opłata komunikacyjna za wydanie pozwolenia czasowego + opłata ewidencyjna – 19 zł,
opłata skarbowa w przypadku załatwiania dokumentu przez pełnomocnika – 17 zł (opłaty nie trzeba uiszczać, jeśli pełnomocnikiem jest małżonek, rodzeństwo, krewny wstępny lub krewny zstępny).
Podsumowując, wydanie kopii dowodu rejestracyjnego w najgorszej opcji będzie nas kosztować maksymalnie 90,50 zł. Opłaty można dokonać w kasie Urzędu, ale również przelewem elektronicznym czy przekazem na konkretny rachunek bankowy.

Dokumenty potrzebne podczas zgłaszania zgubienia dowodu rejestracyjnego

Nie masz dowodu rejestracyjnego? Udaj się do właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania Wydziału Komunikacji i przynieś ze sobą wymagane dokumenty. Co dokładnie trzeba złożyć w Wydziale Komunikacji? Sprawdź poniżej.

Oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego

Oświadczenie o zgubieniu dowodu rejestracyjnego musi zawierać dane właściciela czy też współwłaściciela (imię, nazwisko, numer dowodu tożsamości), dokładne dane pojazdu (marka, model, numer rejestracji pojazdu i VIN). Dodatkowo uzasadnij powód utraty dowodu, datę oraz okoliczności zaginięcia. Oświadczenie należy czytelnie podpisać.

Wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego

Ze strony internetowej Urzędu (Wydziału Komunikacji) możesz pobrać gotowy wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego — wystarczy go wypełnić i podpisać. Jeśli zależy Ci na czasie, możesz wydrukować i wypełnić go w domu. Jakie dane będą Ci potrzebne, aby wypełnić wniosek? Dane właściciela lub współwłaścicieli, marka, model, numer rejestracyjny i VIN. Dodatkowo trzeba wymienić dokumenty, które dołącza się do wniosku.

Dowód rejestracyjny pojazdu

Zdarza się, że zostaną Ci pozostałości po dowodzie rejestracyjnym. Zwłaszcza gdy powodem wymiany dowodu na nowy jest pożar czy też zalanie lub nieczytelne dane. Załącz taki dowód rejestracyjny do reszty wymaganych dokumentów.

Ważne! Jeśli po złożeniu wniosku, znajdziesz stary dokument — trzeba dostarczyć go do Urzędu, ponieważ ten dokument stracił już ważność.

Oświadczenie RODO

Pobierz i wydrukuj gotową formułkę o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych, zgodnie z RODO. Wystarczy podpisać i zabrać ze sobą do Urzędu.

Tablice rejestracyjne

Nie zapomnij wziąć tablic rejestracyjnych w celu umieszczenia na nich nowych znaków legalizacyjnych.

Dowód osobisty lub inny dowód potwierdzający tożsamość ze zdjęciem

Do kompletu papierów potrzebny jest jeszcze dokument potwierdzający Twoją tożsamość. W przypadku firm konieczny będzie odpis z KRS lub CEIDG.

Karta pojazdu

Przy odbiorze nowego dowodu rejestracyjnego, okaż kartę pojazdu — jeśli została wydana.

Aktualne badanie techniczne

Ważne jest także aktualne badanie techniczne otrzymane od stacji kontroli pojazdów.

Ważna polisa OC

Przy odbiorze, oprócz karty pojazdu, trzeba okazać również potwierdzenia ważności polisy OC.

Pełnomocnictwo

Jeśli nie składamy wniosku osobiście, wymagane będzie pełnomocnictwo — chyba że formalności załatwia małżonek, rodzeństwo, krewny wstępny lub krewny zstępny.

mierniki lakieru

Kiedy należy złożyć wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego?

Zgubiony dowód rejestracyjny pojazdu to tylko jeden z powodów, dla których trzeba wyrobić nowy dokument. Istnieją jeszcze trzy sytuacje, które zmuszają właściciela samochodu do wizyty w Wydziale Komunikacji:

  • zmiana danych właściciela pojazdu, na przykład nazwisko czy miejsce zamieszkania,
  • nieczytelny dokument — przykładowo przez zalanie,
  • powinno się wyrobić nowy dowód rejestracyjny, gdy w aucie przeprowadzono poważne zmiany konstrukcyjne lub zamontowano instalację gazową.

Zmiany nastały w przypadku braku miejsca na kolejne pieczątki z badania okresowego — nie trzeba już wymieniać dowodu rejestracyjnego z tego powodu.

Zgubiony dowód rejestracyjny a sprzedaż auta

Sprzedajesz samochód, a zgubiłeś dowód rejestracyjny? Są dwie opcje — pierwsza to taka, że musisz jak najszybciej wyrobić nowy dokument i wtedy zająć się sprzedażą.

Co robić, gdy na samochód znalazłeś już kupca? Rzadko się tak zdarza, bo sprzedaż samochodu bez dowodu rejestracyjnego może oznaczać, że auto jest kradzione. Jeśli jednak kupiec nie ustępuje, tutaj sprawdza się druga opcja — nowy właściciel samochodu może sam wyrobić kopię dowodu rejestracyjnego (tylko w Wydziale Komunikacji, w którym wyrobił go poprzedni właściciel), po czym dopiero później zająć się wyrobieniem nowego dokumentu. Jest to jednak kosztowny i bardzo długi proces, na który niewiele osób się decyduje.

Odma olejowa co to

Odma olejowa co to

Odma olejowa co to | jak działa | gdzie jest i jaki koszt naprawy[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000"...

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...

5/5