Mycie samochodu zimą
Mróz i śnieg to czynniki, które odstraszają wielu kierowców od mycia auta zimą. Wielu z nich stwierdza, że pielęgnacja samochodu w zimie jest niepotrzebna. Czy mają rację? Musisz wiedzieć, że zima to czas, w którym w szczególności należy zadbać o stan karoserii i regularnie przeprowadzać czynności pielęgnacyjne. Sprawdź, dlaczego warto myć auto zimą i do jakich zasad należy się stosować.
Czy można myć auto w zimę?
Mycie samochodu zimą jest wręcz konieczne. Wskazana jest regularna pielęgnacja samochodu przy zachowaniu należytych środków ostrożności. Wiele osób uważa, że mycie auta w mroźne dni jest bezsensowną czynnością ze względu na to, że samochód za kilka dni i tak będzie wyglądał tak, jak przedtem. Nie biorą jednak pod uwagę pozytywnego wpływu pielęgnacji. Poprzez mycie samochodu, przy okazji spłukuje się z niego sól drogową, piasek oraz brud, który przyczynia się do niszczenia lakieru.
Dlaczego warto myć samochód zimą?
Brud oraz sól drogowa lub piasek może uszkodzić lakier i stworzyć wiele zarysowań. W połączeniu z wilgocią mogą pojawić się ogniska rdzy. Dodatkowo błoto pośniegowe, które zgromadzi się przez wiele dni czy nawet tygodni na karoserii auta, może być ciężkie do usunięcia.
Regularne mycie oznacza nie tylko czysty samochód, ale i mniejsze koszty napraw blacharsko-lakierniczych po srogiej zimie. Oprócz tego, odpowiednie mycie samochodu zimą zwiększa bezpieczeństwo jazdy. Przejrzyste szyby, lusterka i lampy wpływają na komfort podróżowania.
Myjnia automatyczna
Najprostsza, najszybsza i najwygodniejsza metoda mycia auta zimą. Musisz jednak pamiętać, że nie każda myjnia automatyczna będzie dla Twojego samochodu bezpieczna. Niektóre myjnie automatyczne zapominają o cyklicznej wymianie szczotek, co powoduje, że są ona bardzo twarde, a więc mogą szybko porysować powierzchnię samochodu, zwłaszcza widoczne pod słońce lub na czarnym lakierze.
Korzystanie z myjni automatycznej raz na czas nie zaszkodzi, ale takie częste mycie sprawi, że samochód zacznie szybko płowieć.
Myjnia ręczna
Kwota, jaką dostaniesz za oddanie pojazdu na złom, zależy od wagi samochodu. Zazwyczaj jest to kilkaset złotych. Chcąc zezłomować samochód, sprawdź najpierw cennik konkretnej stacji demontażu pojazdów i porównaj różne oferty. Stawki różnią się także w zależności od regionu kraju.
W przypadku dostarczenia niekompletnego pojazdu stacje zazwyczaj naliczają opłaty (średnio 10 zł) za każdy brakujący kilogram masy pojazdu.
Myjnia bezdotykowa
Zaletą myjni bezdotykowej jest to, że małym kosztem w szybkim czasie można pozbyć się brudu z nadkoli i podwozia. Myjnia samoobsługowa to niestety średni pomysł na zimowe dni. Podczas mrozu ciężko jest w takich warunkach wytrzeć samochód do sucha — szybko zacznie pojawiać się lód, tworzący skorupę na całej powierzchni samochodu. Co gorsza, woda może nawet wniknąć do wnętrza samochodu i rozsadzić w nim plastikowe elementy.
Lista przydatnych narzędzi i kosmetyków na myjni:
-
odmrażacz do szyb i zamków,
-
ściereczka z mikrofibry,
-
pochłaniacz wilgoci.
Jak często myć samochód zimą?
Wszystko zależy od tego, jak często jeździmy samochodem i w jakich warunkach. Jeśli w ciągu dwóch dni od mycia jest on znów w takim samym stanie, jak przedtem, warto częściej odświeżać taki samochód. Zależy to także od pogody — jeśli przez dłuższy czas jest minusowa temperatura, samochód wystarczy umyć samochód raz w miesiącu lub co trzy tygodnie.
Najlepiej, jeśli przyjmiesz zasadę, że co dwa tygodnie myjesz swój samochód. Regularne mycie auta zapewni ochronę przed uszkodzeniami lakieru oraz zwiększy bezpieczeństwo jazdy.
Jak zabezpieczyć auto na zimę? Ochrona lakieru
Do ciężkich warunków zimowych możesz przygotować się odpowiednio wcześniej. Jeszcze przed rozpoczęciem się zimy warto pomyśleć o zabiegach, które zapewnią ochronę lakieru i pomogą utrzymać samochód w lepszej kondycji. Po pierwsze przed zimą powinno się sprawdzić, czy samochód nie ma żadnych rys i ubytków. Nawet najmniejsze zadrapania powinny być uzupełnione, ponieważ w czasie zimy takie uszkodzenia mogą jedynie pogłębić problem.
Po zabezpieczeniu uszkodzonych miejsc warto pomyśleć nad przekazaniem samochodu do profesjonalnej firmy autodetailingowej. Najlepsze zabiegi, które możesz wybrać w okresie przedzimowym to:
-
woskowanie lakieru: zabezpieczenie powłoki lakieru, ochrona przed wilgocią, a także niską temperaturą,
-
powłoka ceramiczna na auto: droższy, lecz trwalszy zabieg, który chroni lakier przed zimowymi czynnikami, a jej usunięcie możliwe jest jedynie przez prace mechaniczne. To gwarancja efektu na długi czas.
Odma olejowa co to
Odma olejowa co to | jak działa | gdzie jest i jaki koszt naprawy[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000"...
Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie
Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...
Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?
Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...