Jak dobrać felgi do auta?
Zakup felg może sprawić wiele trudności. Felgi dopełniają wygląd samochodu. Źle dopasowane sprawią, że nawet najdroższy samochód świata nie będzie wyglądał dobrze. Jakie felgi będą pasować do Waszego samochodu osobowego? Sprawdź, jakie felgi wybrać, by zwiększyć swój komfort jazdy i samopoczucie. Estetyczny wygląd Twojego samochodu poprawia humor w mgnieniu oka, ale także zwiększa bezpieczeństwo na drodze.
Felgi aluminiowe czy felgi stalowe — który rodzaj wybrać?
Zastanawiasz się, jaki rodzaj felg wybrać? Lepiej sprawdzą się aluminiowe czy stalowe? Czym dokładnie różnią się te dwa typy felg? Jakie są ich wady i zalety. Jedne z nich są znacznie droższe. Sprawdź poniżej, czym charakteryzują się felgi aluminiowe i stalowe.
Felgi aluminiowe
Felgi z aluminium są dużo lżejsze niż te stalowe, przez co znacznie poprawia się komfort jazdy oraz precyzja prowadzenia samochodu. Felgi aluminiowe służą dłużej ze względu na to, że odprowadzają ciepło z hamulców. Są także mniej narażone na korozję. Dodatkowo obręcze aluminiowe mają bardzo estetyczny wygląd (jedna z największych zalet felg aluminiowych) i mimo że są dużo droższe niż felgi stalowe, to większość kierowców decyduje się właśnie na nie. Stop aluminium, z którego wykonana jest felga aluminiowa, to tworzywo lekkie i kruche, dlatego felgi aluminiowe nie nadają się do dużych samochodów, typu SUV.
Felgi stalowe
Stalówki często wybierane są w okresie zimowym ze względu na ich zwiększoną wytrzymałość. Felga stalowa nie ma żadnych zabezpieczeń, dlatego narażona jest na procesy korozyjne oraz zarysowania. Felgi ze stali są łatwiejsze i tańsze w naprawie — to opcja bardzo ekonomiczna.
Felgi stalowe — odpowiedniki
Jest kilka odpowiedników felg stalowych — jeszcze tańsze wersje, które zazwyczaj produkowane są z materiałów o wiele gorszej jakości, niż oryginały. Przed zakupem felg stalowych warto dokładnie sprawdzić, czy to produkt prosto od producenta. W innym wypadku stosowanie podróbek może nawet spowodować zagrożenie na drodze. Zwracaj uwagę na cenę felg — znacznie niższa cena w porównaniu do innej oferty, powinna być dla Ciebie sygnałem ostrzegawczym, że coś jest nie tak.
Rodzaje felg
Oprócz wcześniej wymienionych felg stalowych i aluminiowych, na rynku dostępne są także felgi strukturalne, które łączą w sobie największe zalety obydwóch rodzajów. Strukturalne felgi często wybierane są przez osoby pasjonujące się motoryzacją i driftem — przez estetyczny wygląd oraz wytrzymałość. Wykonane są ze stali i są zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż tradycyjne stalowe felgi — rzadko ulegają zniszczeniom.
Style felg
Wiesz już, które felgi są najbardziej wytrzymałe, a które mogą ulegać częstym zarysowaniom. A które felgi wybierają pasjonaci, którym nie tylko zależy o funkcjonalnym użytkowaniu, ale i na ciekawym wyglądzie? Każdy producent felg stara się, aby dopasować się do gustu Klienta i proponuje różne rozwiązania. Najpopularniejsze felgi to pięcio-, sześcio- czy siedmioramienne. Jak dopasować styl felg do konkretnego samochodu? Przede wszystkim kieruj się tym, co Ci się podoba, ale zwróć także uwagę na to, czy auto jest dużych gabarytów. Jeśli tak, to lekka felga może optycznie odciążyć samochód. Można wybierać również spośród różnych kolorów — wiele osób wybiera kontrastowe do lakieru auta odcienie, aby jeszcze bardziej wyróżnić swój pojazd na drodze.
Rozmiar felgi — czy większe felgi są lepsze?
Rozmiar felg ma znaczenie, jednak zamontowanie ich powinno być przemyślane. Należy zachować odpowiednie proporcje i dostosować szerokość felgi do ogumienia. Jakie szerokości felgi są najczęściej wybierane? 15 i 16-calowe, a czasami nawet 17 i 18-calowe. Średnica felgi musi być dopasowana do szerokości opony ze względu na bezpieczeństwo jazdy. Przyjmuje się, że rozmiary felg można powiększyć o maksymalnie 2% w stosunku do tych, które zaleca producent. Odpowiednio dopasowane felgi poprawiają przyczepność w trasie oraz skracają drogę hamowania.
Konfiguratory online — sprawdź parametry
Jak dobrać obręcze aluminiowe do swoich opon? W zakupie felg pomocne mogą okazać się konfiguratory internetowe. Zazwyczaj wystarczy podać dwie informacje, a narzędzie zaproponuje nam najlepsze opcje. Wystarczy, że wybierzesz model samochodu i rozmiar felg.
Niektóre konfiguratory oferują możliwość „przymierzenia” felg do konkretnego auta. Możesz od razu zobaczyć wizualizację. Oprócz tego aplikacja zazwyczaj przekazuje także kilka istotnych informacji:
-
rozstaw i ilość śrub montażowych,
-
średnica okręgu, na jakim opisane są otwory montażowe,
-
odsadzenie felgi — ET lub offset — odległość między średnicą piasty a płaszczyzną symetrii felgi.
Odma olejowa co to
Odma olejowa co to | jak działa | gdzie jest i jaki koszt naprawy[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000"...
Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie
Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...
Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?
Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...