1. Blog Motoryzacyjny
  2. Ile kosztuje lakierowanie auta w Polsce?

Niektórzy maniacy samochodowi decydują się na proces malowania całego samochodu. Dlaczego tylko niektórzy? Malowanie samochodu jest bardzo drogie — czasami nawet droższe niż wartość konkretnego pojazdu. Jak więc odnowić samochód, by wyglądał estetycznie? Lakierowanie samochodu jest pracochłonnym zajęciem, które wymaga niezwykłej precyzji i najlepiej zlecić to doświadczonemu specjaliście.

Jest kilka innych sposobów na poprawki lakierniczo-blacharskie — dowiedz się więcej, czytając ten wpis. Postaramy się rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości dotyczące lakierowania samochodu!

Powłoka lakiernicza samochodu — co ją niszczy?

Ze względu na wieloletnią eksploatację oraz działanie niesprzyjających czynników atmosferycznych, lakier się niszczy. Nie błyszczy się już tak, jak na początku, a powłoka nie jest idealnie gładka. Trzymanie samochodu w garażu oraz wszelkie czynności pielęgnacyjne i konserwacyjne przedłużają jego żywotność, ale na niektóre procesy kierowca niestety nie zaradzi niczym. Chodzi o kwaśny deszcz, grad, promienie UV czy sól na drogach w czasie zimy. Lakier blaknie i matowieje.

Pamiętaj, że również sposób czyszczenia samochodu w dużej mierze wpływa na stan jego karoserii — automatyczne myjnie powodują drobne zarysowania, które z czasem zmieniają się w większe uszkodzenia. Dodatkowe poprawki lakierniczo-blacharskie potrzebne są także w przypadku niewielkich stłuczek, czy nieuważnego parkowania samochodu.

Koszty lakierowania samochodu

To nie tak, że na koszt malowania samochodu wpływa tylko sam lakier. Cena lakierowania to umiejętności lakiernika i wieloletnie doświadczenie fachowca — dzięki temu otrzymujesz gwarancję, że usługa będzie wykonana na najwyższym poziomie i nie będzie wymagać dodatkowych poprawek. Wymaga to wiedzy i dużej wprawy. Można zlecić również inne usługi, jak: naprawa wgniecenia z lakierowaniem czy naprawa lakieru bazowego lub lakierowanie rys (zaprawka lakiernicza lub specjalny marker). Koszt zależy w dużej mierze od nakładu pracy, jaką trzeba wykonać w całym procesie malowania.

 

ile kosztuje malowanie auta

Nie każdy wie, że malowanie samochodu to czynność pracochłonna i wieloetapowa. Przed lakierowaniem trzeba odpowiednio przygotować karoserię do dalszych prac — dokładnie zeszlifować i wyrównać powierzchnię, usunąć oznaki rdzy, a następnie oczyścić i odtłuścić. Na taki pojazd nakłada się bazę oraz warstwę wierzchnią, którą po wyschnięciu trzeba zmatowić. Dopiero po tych czynnościach lakieruje się farbą w docelowym kolorze. Później nakłada się jeszcze bezbarwny lakier zabezpieczający całość. Na koniec, gdy mamy pewność, że każdy element jest suchy, trzeba całą powierzchnię wyszlifować i wypolerować.

Ile więc trwa lakierowanie samochodu? Jeśli zlecamy lakierowanie całego samochodu, w profesjonalnym warsztacie, czas oczekiwania to około 2 tygodnie. Usługa malowania karoserii wiąże się z kosztem około 8-10 tysięcy złotych, a czasami nawet i więcej, w zależności od wielkości auta i od tego, jakie są Twoje oczekiwania, i jaki zakład lakierniczy wybierzesz. Ile kosztuje lakierowanie samochodu? Wycenę takiej usługi każdy lakiernik ustala indywidualnie.

mierniki lakieru

Malowanie pojedynczych elementów karoserii

Lakierowanie drobnych elementów jest zdecydowanie tańsze. Czas wykonania usługi jest krótszy ze względu na szybsze przygotowanie podłoża do malowania. Zużywa się też dużo mniej lakieru.

Obawiasz się tego, że dany element będzie różnił się odcieniem od reszty samochodu? Niepotrzebnie. Dzisiejsza technologia pozwala na komputerowe dobieranie koloru lakieru bazowego, dzięki czemu nie będzie żadnej różnicy.

Jaki jest koszt malowania pojedynczego elementu? Zależy którego, ale średnio wychodzi 500-700 zł za część.

Po wykonanej usłudze warto sprawdzić powłokę lakieru używając miernik lakieru

 

Odwiedź sklep motoryzacyjny i wyposaż się w akcesoria do likwidowania drobnych rys na lakierze

W każdym sklepie motoryzacyjnym znajdziesz wszelkiego rodzaju markery, pisaki i kredki, które wypełnione są żywicą lub woskiem w dowolnym kolorze. To szybki, a przede wszystkim tani i prosty sposób na wygładzenie powierzchni pojazdu. Niestety to tylko doraźna metoda, ponieważ po umyciu czy opadach deszczu, problem wróci i konieczne będzie wykonanie tego samego ponownie.

Doświadczonym osobom poleca się lakier w sprayu — komputerowo dobrany odcień może zlikwidować drobne rysy na dłużej.

Oklejanie samochodu folią — metoda na metamorfozę bez konieczności lakierowania kolorem

Jest jeszcze jedna metoda, która pozwala na całkowitą metamorfozę i zmianę koloru samochodu. Oklejenie auta (car wrapping) to sposób zdecydowanie tańszy niż malowanie — kwota może być nawet o połowę niższa! Zmiana koloru całego auta tym sposobem trwa zaledwie kilka dni.

To także dobre rozwiązanie dla konserwacji powłoki lakierniczej — skuteczne zabezpieczenie samochodu przed działaniem niekorzystnych czynników czy wyprysków, powstałych, na przykład podczas jazdy autostradą. Jest to także ochrona przed promieniowaniem UV — folia chroni lakier przed matowieniem i blaknięciem. Niestety, mimo wszystko po około 5 latach folia wymaga ściągnięcia i odświeżenia nową powłoką.

Folia sprawdzi się także w przypadku odnowienia pojedynczych elementów karoserii.

Odma olejowa co to

Odma olejowa co to

Odma olejowa co to | jak działa | gdzie jest i jaki koszt naprawy[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000"...

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...

5/5