1. Blog Motoryzacyjny
  2. Jak sprawdzić historię samochodu używanego?

Przed zakupem używanego samochodu warto sprawdzić historię pojazdu. Poszukiwania używanego samochodu mogą trwać długo, a przecież zazwyczaj potrzebujemy go „na już”. Na rynku nie brakuje nieuczciwych handlarzy, którzy chcą sprzedać swój samochód jak najszybciej, nie podając o nim wszystkich informacji. Jak sprawdzić autentyczność dokumentów? Informacje o legalności pojazdu to ważne źródło, które upewni nas w tym, że samochód nie był kradziony ani nie figuruje w rejestrach takich pojazdów.

Kupujesz lub sprzedajesz samochód? Nie wiesz jak sprawdzić historię samochodu? Z artykułu dowiesz się wszystkiego o tym, w jaki sposób sprawdzić historię pojazdu!

Sprawdzenie historii pojazdu — sposoby

Dowiedz się jak sprawdzić historię samochodu — poniżej znajdziesz skuteczne sposoby jak szybko i skutecznie dowiedzieć się więcej o interesującym Cię samochodzie.

Baza CEPiK

Baza CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) istnieje od 2014 roku i do niej trafiają automatycznie wszystkie dane dotyczące przebiegu, które wprowadzane są przez diagnostę podczas corocznych badań technicznych. Sprawdzenie historii pojazdu przez CEPiK jest całkowicie bezpłatne, natomiast nie umożliwi nam sprawdzenia historii przed 2014 rokiem. Jeśli w tym czasie zdarzył się wypadek z udziałem tego samochodu bądź właściciel zmienił przebieg samochodu — w bazie nie będzie takich informacji. Historiapojazdu.gov.pl to bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Jak sprawdzić historię samochodu używanego?

Dostępne dane w bazie CEPiK możesz odczytać po podaniu konkretnych informacji, które zawarte są w dowodzie rejestracyjnym lub karcie pojazdu. Jeśli chcesz sprawdzić historię używanego samochodu, sprzedawca powinien te dane bez problemu Ci udostępnić. Żeby skorzystać z usługi Historia Pojazdu, musisz mieć pod ręką następujące dane: datę pierwszej rejestracji, numer rejestracyjny i VIN.

W CEPiK masz dostęp do poniższych informacji:

  • dane techniczne pojazdu – np. marka, model, rocznik, pojemność i moc silnika,

  • terminy badań technicznych,

  • liczba poprzednich właścicieli i miejsce rejestracji,

  • kim jest właściciel samochodu – firma, osoba prywatna, organizacja,

  • odczyt licznika.

W CEPiK możesz również sprawdzić historię pojazdu zarejestrowanego za granicą. Od 2020 można sprawdzić historię pojazdu z Niemiec.

Ważne! Logując się za pomocą profilu zaufanego, możesz wyszukać maksimum 20 pojazdów w ciągu godziny.

mierniki lakieru

Rozkoduj numer VIN

Istnieje szybki sposób, dzięki któremu można łatwo zidentyfikować samochód. Numer VIN nadawany jest raz na zawsze, jeszcze w fabryce. W przeciwieństwie do tablic rejestracyjnych, które w wielu krajach (w naszym kraju także) zmieniają się wraz z właścicielem pojazdu, numer VIN jest stały. Numer VIN podany jest w dowodzie rejestracyjnym, a także karcie pojazdu. Litery i cyfry zawarte w numerze VIN nie zmieniają się, a pozostają takie same, więc jest to wiarygodne źródło informacji o historii pojazdu.
Czego można dowiedzieć się o pojeździe po numerze VIN? Poznamy takie informacje jak markę, model, rodzaj silnika, kolor, rocznik, miejsce produkcji oraz wyposażenie samochodu.
Jak rozkodować numer VIN? Najlepiej zadzwonić do autoryzowanego serwisu, który może udostępnić nam informacje dotyczące każdego samochodu. Istnieje także wiele aplikacji i stron internetowych, z których można skorzystać — tzw. dekodery VIN.

Jak sprawdzić historię pojazdu w ASO (Autoryzowanej Stacji Obsługi)

W ASO potwierdzisz aktualny przebieg auta. Mechanik sprawdzi także stan techniczny samochodu oraz jego historię. Dowiesz się między innymi o: wersji wyposażenia i fabrycznym kodzie lakieru, wizytach serwisowych, przebiegu samochodu, wszystkich usterkach i sposobach naprawy, a także o liczbie właścicieli. Mimo że informacje, które uzyskasz, są pewne, to pamiętaj o tym, że w raporcie zawarte są jedynie naprawy, które miały miejsce w bazie oficjalnego dealera. A właściciel mógł przecież oddać swój samochód także w ręce znajomego mechanika i zataić problem.

Historia ubezpieczenia OC w bazie UFG

To sposób, z którym właściciel samochodu musi nam pomóc, ponieważ to na jego koncie UFG wyświetlą się wszystkie przydatne informacje. Raport historii ubezpieczenia OC można wygenerować przez stronę UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Dokument wyszczególni liczbę szkód czy też kolizji i wypadków w ostatnich latach.

Płatne raporty

W Polsce funkcjonują także płatne serwisy, które za opłatą wykonują pełny raport historii samochodu. Co ważne, takie serwisy zajmują się również sprawdzaniem historii pojazdów z zagranicy.

Jak sprawdzić datę pierwszej rejestracji pojazdu?

Przy zakupie używanego samochodu warto też sprawdzić datę pierwszej rejestracji interesującego nas samochodu używanego, która jest niezastąpiona przy szukaniu historii pojazdu i reszty informacji na jego temat. Najszybszym sposobem będzie informacja bezpośrednio od właściciela samochodu. Nie powinien robić większych problemów. W internecie są również różne strony, które umożliwiają szybkie sprawdzenie daty pierwszej rejestracji pojazdu.

Samochód niezarejestrowany w Polsce. Co w przypadku aut pochodzących z zagranicy?

Chcesz sprawdzić historię rejestrów zagranicznych? Zapoznaj się szczegółowo z punktem dotyczącym bazy CEPiK, która umożliwia sprawdzenie historii samochodu zarejestrowanego również za granicą (USA i Kanada, Włochy, Niemcy, Dania, Belgia, Hiszpania i inne). Jeśli taki raport będzie niewystarczający, można zlecić płatny raport lub skorzystać ze specjalnych wyszukiwarek internetowych, forów dyskusyjnych oraz grup w mediach społecznościowych.

Sprawdź historię pojazdu, jeśli kupujesz samochód używany | Podsumowanie

Wiesz już, że historia pojazdu jest ważna? Sprawdź ją, zanim kupisz przysłowiowego „kota w worku”. Upewnij się, że właściciel używanego samochodu nie chce zataić żadnej informacji, która może mieć kluczowe znaczenie w późniejszym użytkowaniu pojazdu.

Odma olejowa co to

Odma olejowa co to

Odma olejowa co to | jak działa | gdzie jest i jaki koszt naprawy[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000"...

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...

5/5