Jak sprawdzić rocznik szyby w samochodzie
Oznaczenia, kody i skróty widniejące na szybach samochodu są źródłem istotnych informacji! Przykładowo jest to data produkcji, rodzaj szyby, to, czy konkretna szyba jest oryginalna i wiele innych. Przyda się to zwłaszcza podczas kupna samochodu używanego. Zobacz, na co zwracać uwagę!
Jak czytać oznaczenia szyb samochodowych — skróty
Oznaczenia na szybach samochodowych mogą różnić się zależnie od producenta, miej więc świadomość, że nie we wszystkich przypadkach sprawdzą się idealnie. Jednak jeśli są jakieś różnice, to są one minimalne i na pewno po przeczytaniu tego artykułu zorientujesz się, co oznaczają.
Logo producenta samochodu
Jeśli na szybie znajduje się logo producenta, jest to dobra wiadomość! Oznacza to, że szyba jest oryginalna i prawdopodobnie została zamontowana w fabryce lub też wymieniono ją na oryginalną. Nazwa producenta szyby lub marka samochodu widnieje zawsze w centralnym punkcie oznaczenia. Logo i nazwa znajdują się w oryginalnych szybach samochodowych, jak i zamiennikach — nie jest to więc wyznacznik tego, że samochód jest powypadkowy czy też nie.
Datę produkcji można odczytać z oznaczeń na szybach samochodowych
Każda szyba skrywa istotne informacje dotyczące auta — możesz odczytać rok produkcji szyby! Jak dokładnie odczytać datę produkcji szyby? Kropki znajdujące się w miejscu oznakowania, a dokładnie ich ilość określa miesiąc produkcji szyby! Data produkcji szyby, a dokładnie rok podany jest za pomocą jednej lub dwóch cyfr — są to ostatnie cyfry roku (przykład: 15 to rok 2015).
Może wystąpić także sytuacja, w której szyby mogą różnić się datą produkcji. Może zdarzyć się tak, dlatego że samochód był wyprodukowany na przełomie roku — czyli jedna szyba może być z grudnia 2020 roku, a druga ze stycznia 2021. Jest to normalne! Podejrzana jednak może być sytuacja, w której szyba, zamontowana została później niż produkcja samochodu. Wtedy mamy 100% pewność, że szyba w samochodzie została wymieniona. Porównuj więc datę widniejącą na szybach z datą produkcji samochodu!
Czy da się odczytać państwo, w którym szyba została wyprodukowana?
Kolejnym skrótem, który należy do ważnych oznaczeń na szybie samochodu, jest znak państwa. Oznaczenie kraju przypisane jest do litery E (kraj europejski). Tym sposobem przykładowo można spotkać się z takimi oznaczeniami:
E1 – Niemcy,
E4 – Holandia,
E5 – Szwecja,
E10 – Jugosławia,
E20 – Polska.
Czyli skrót E+liczba oznacza państwo, w którym szyba uzyskała homologację. Homologacja szyb jest dokładnie uściślona w Regulaminie nr 43 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ. Kolejne liczby (R43 i dalej) to właśnie numer Regulaminu Homologacji Europejskiej.
Szyba laminowana, hartowana, a może akustyczna — która najlepsza?
Może wydawać się, że rodzaj szyby nie ma większego znaczenia. Wiesz już, że szyba ma oznaczenia i kody, które wiele mówią o samochodzie! Natomiast czy zastanawiałeś się kiedyś, czy rodzaj szyby wpływa na komfort jazdy? Czy wybór szyby ma znaczenie, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo w trakcie podróży? Od razu odpowiadamy, że tak! Sprawdź, które szyby samochodowe są najczęściej wybierane i jakie są ich charakterystyczne cechy.
Szyba laminowana
Przednie szyby to kluczowy element samochodu, który musi spełniać funkcję bezpieczeństwa. Szkło laminowane używane jest do przednich szyb w samochodzie, a w środku ma mocną folię. Dzięki temu nawet po wypadku trzyma całość, a szyba wciąż pozostaje przejrzysta. Szybę laminowaną wykorzystuje się także do panoramicznego okna dachowego w aucie. Szyba laminowana ma to do siebie, że można ją do pewnego czasu naprawiać! To ogromny atut! Może zdarzyć się jakieś uszkodzenie, typu pajączki czy pęknięcia. Jeśli takie uszkodzenie jest w odległości co najmniej 10 cm od krawędzi szyby i ma nie więcej niż 2,5 cm średnicy — można je naprawić. Osoby, które mają trochę cierpliwości i umiejętności zręcznościowych, mogą wykonać takie poprawki nawet w swoim garażu bez pomocy fachowca!
Szyba hartowana
Szyba hartowana jest montowana zwykle jako boczne i tylne szyby samochodu, które są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne! Po mocnym uderzeniu czy też poważnej kolizji takie szkło rozbija się w malutkie cząsteczki, które są drobne i nieostre. Szkło hartowane nie jest wykorzystywane do produkcji szyb przednich samochodu, ponieważ po zderzeniu nie są przejrzyste.
Szyba akustyczna
Szyba akustyczna ogranicza hałas, dlatego montowana jest często w samochodach z silnikiem diesla, ponieważ są to najgłośniejsze auta. Takie inteligentne rozwiązanie sprawia, że jazda samochodem jest przyjemna i cicha — bez zbędnego stałego szumu, który mógłby zaburzyć koncentrację kierowcy. Taka szyba ma 3-warstwową folię, która wygłusza poziom hałasu — i to ten najbardziej dekoncentrujący! Postaw na komfort i bezpieczeństwo w trakcie podróży!
Pozostaje jednak jeszcze jedno pytanie — jak odróżnić typ szyby w samochodzie?
Szyby laminowane (klejone) oznacza się symbolem AS1 – gdzie 1 określa największą przepuszczalność światła. Szyby hartowane oznaczone są jako AS2. Szybę akustyczną jednak można rozpoznać na dwa sposoby — najłatwiejszym sposobem jest stukanie w szybę, ponieważ dźwięk bardzo różni się od innych szyb. Oprócz tego w opisie szyby mają zazwyczaj znak ucha.
Jak szybko sprawdzić używane auto?
Patrz na oznaczenia szyb samochodowych! Już wiesz, że oznaczenia na szybach są bardzo ważne. Możesz wyczytać z nich rok produkcji, jaki to producent samochodu oraz czy jest to szyba oryginalna, a także dowiedzieć się więcej o typie budowy szkła. Przed zakupem samochodu, zwłaszcza używanego, zawsze sprawdzaj więc oznaczenia i daty produkcji widniejące na szybach i oczywiście pamiętaj, żeby zabrać ze sobą miernik lakieru!
Odma olejowa co to
Odma olejowa co to | jak działa | gdzie jest i jaki koszt naprawy[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000"...
Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie
Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...
Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?
Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...