1. Blog Motoryzacyjny
  2. Jaka płukanka do silnika
Regularne dbanie o jednostkę napędową to najlepszy sposób na to, aby przedłużyć żywotność silnika, stąd coraz to więcej kierowców decyduje się na przeprowadzenie takiego zabiegu. Czasami wnętrze silnika zostaje zanieczyszczone i wtedy doskonale może sprawdzić się płukanka silnika — jako natychmiastowa pomoc. Czy warto korzystać z płukanki do silnika? Czy jest bezpieczna? Dowiedz się więcej o środkach pielęgnacyjnych i czyszczących, które pomagają utrzymać silnik w dobrej kondycji na dłużej!

Płukanka do silnika — co daje?

Płukanki do silnika typu engine flush to preparaty myjące — sposób na dokładne oczyszczenie wnętrza silnika. W swoim składzie mają naftę oraz dodatki uszlachetniające. Zastosowanie płukanki silnika oczyszcza rowki pierścieni tłokowych, a więc poprawia jakość mycia silnika oraz zabezpiecza silnik przed ponownym zanieczyszczeniem. Warto ją stosować, ponieważ podczas użytkowania jednostki napędowej tworzą się szlamy i nagary. Ich powstawanie uzależnione jest od kilku czynników, a przede wszystkim od sposobu jazdy (na przykład prowadzenie samochodu tylko na krótkich dystansach bez rozgrzania silnika) czy też wlewanie złej jakości oleju silnikowego lub też zbyt rzadka jego wymiana.

płukanie silnika

Pamiętaj jednak, że płukanka do silnika jest dobra do momentu, gdy silnik Twojego samochodu jest sprawny. W przypadku poważnej awarii nawet najlepszy środek nie pomoże. W takim przypadku konieczna jest wizyta u mechanika.

Jaka płukanka do silnika?

Najlepiej, jeśli postawisz na sprawdzonego producenta, którego poleca wielu kierowców. Zdaj się na opinie innych użytkowników płukanek do silnika. Tym sposobem zmniejszasz ryzyko kupienia preparatu, który nie zadziała.

Płukanki do silników benzynowych

Na rynku dostępnych jest wiele płukanek do silnika benzynowego — którą wybrać? Uważnie czytaj skład oferowanych preparatów. W płukance dobrej jakości znajdą się dodatki uszlachetniające i substancje czyszczące, które dostaną się do wszystkich zakamarków silnika. Unikaj wszelkich szkodliwych kwasów, które zamiast pomóc, mogą zaszkodzić!

Płukanki do silników diesla

Tutaj tak samo, jak w przypadku płukanek do silników benzynowych — do silnika diesla wybieraj także produkty z wyższej półki, które zagwarantują Ci obiecane działanie. Sprawdzaj opinie kierowców, pytaj u mechaników i czytaj etykiety. W składzie płukanki szukaj rozpuszczalników, środków smarnych, substancji uszlachetniających i czyszczących, które niwelują zabrudzenia z wnętrza jednostki napędowej.

Płukanki do silników benzynowych

Wiele osób, także mechaników, uważa, że płukanie jednostki napędowej nie jest potrzebne. Prawda jednak okazuje się inna, ponieważ olej silnikowy nie dociera do wszystkich miejsc. Regularne stosowanie płukanki odświeży układ silnikowy i zapewnia odpowiednią pracę.

Kiedy stosować płukankę do silnika? Jest to uzależnione od indywidualnych potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz do roku lub po przejechaniu 15 000 km. Jeśli zauważysz, że silnik jest mocno zabrudzony, to warto skorzystać z porady kogoś doświadczonego i zastosować płukankę częściej. Najczęściej jednak kierowcy decydują się na ten zabieg przy każdej wymianie oleju.

jaka płukanka do silnika

Ile kosztuje płukanka do silnika?

Cena dobrej płukanki do silnika to około 60 zł, natomiast profesjonalny zabieg płukania silnika w renomowanym serwisie kosztuje minimum 200 zł — w zależności od tego, czy płukanie ma być połączone z wymianą oleju silnikowego i filtrów.

mierniki lakieru

Płukanie silnika a branie oleju

Płukanie silnika minimalizuje zużycie oleju i poprawia wydajność silnika. Taki zabieg jest istotny w starszych samochodach, które użytkowane są każdego dnia w bardzo trudnych warunkach. Pamiętaj jednak, że pierwsze powinieneś sprawdzić powód brania oleju — jeśli jest to związane z zużyciem lub uszkodzeniem, to natychmiast musisz umówić się do dobrego mechanika, bo konieczna będzie jego szybka interwencja.

Odma olejowa co to

Odma olejowa co to

Odma olejowa co to | jak działa | gdzie jest i jaki koszt naprawy[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000"...

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...

5/5