1. Blog Motoryzacyjny
  2. Gdzie ładować samochody elektryczne?

Samochody elektryczne, mimo że są coraz częściej widoczne na polskich drogach, to stanowią mały odsetek pojazdów. Ich widok nadal budzi zaskoczenie. Technologia idzie z duchem czasu, a infrastruktura jest coraz bardziej rozbudowywana. To, co nowe nas zadziwia, ale wszystko wskazuje na to, że samochody elektryczne to nie tak daleka przyszłość motoryzacji i warto zapoznać się z zasadami ich działania. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak i gdzie naładować samochód elektryczny. Czy zakup takiego auta się opłaca? Odpowiadamy!

Samochody elektryczne — jak to działa?

Auto elektryczne działa na podobnej zasadzie, jak wszystkie inne pojazdy, ale wykorzystuje energię elektryczną zamiast paliwa. Siłą napędową dla tego typu samochodów jest prąd, a silnikiem sterownik i zestaw akumulatorów, które trzeba ładować. Silnik w takim aucie jest nieporównywalnie lżejszy od spalinowego, ale za to akumulatory są większe i cięższe niż bak.

Niewątpliwą zaletą jest to, że samochód elektryczny jest czystszy i bezgłośny.

W przypadku korzystania ze źródeł odnawialnych transport samochodem elektrycznym jest ekologicznym rozwiązaniem — bez emisji szkodliwych spalin.

Gdzie i jak ładować samochód elektryczny?

Zastanawiasz się, gdzie naładować auto elektryczne? Jest kilka opcji i każda z nich dla indywidualnych kierowców ma swoje wady i zalety. Dostępne możliwości ładowania auta najlepiej wybierać dostosowując rozwiązania do zaistniałej sytuacji i danej potrzeby.

Gdzie naładować samochód elektryczny? Przedstawiamy kilka opcji — ładowanie auta:

  • w domu,

  • na stacji ładowania,

  • w pracy, hotelu czy restauracji,

  • na parkingach, na przykład przy centrach handlowych.

Gdzie najwygodniej i najtaniej załadować samochód elektryczny? Sprawdź, jak to wygląda w praktyce.

gdzie ładować samochody elektryczne

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce — mapa

Istnieją dwa rodzaje stacji ładowania. Którą stację ładowania wybrać? Sprawdź naszą krótką charakterystykę:

  • stacje ładowania AC – wykorzystuje się prąd przemienny, przez co ładowanie jest wydłużone. Zaletą jest ich dostępność. Są ulokowane na terenie gmin, miast, na parkingach, w hotelach, restauracjach czy też centrach handlowych,

  • stacje ładowania DC – dostępne są na stacji paliw i na parkingach przy autostradach i drogach szybkiego ruchu. Powstaje ich coraz więcej, co cieszy użytkowników pojazdów elektrycznych ze względu na szybkość ładowania.

Stacje ładowania DC, mimo że jest ich bardzo mało, powstają coraz częściej. Dlaczego rozwijanie sieci stacji DC tak długo trwa? By stacja ładowania prawidłowo działała, wymagana jest duża moc i zainstalowanie osobnego transformatora. Dodatkowo przewody w trakcie ładowania generują ciepło, dlatego trzeba je chłodzić. To wszystko składa się na wysokie koszty utrzymania.

W sieci ogólnodostępna jest mapa punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Planując zakup samochodu elektrycznego, sprawdź mapkę i oceń, czy będzie to dla Ciebie wygodne. Dobra wiadomość jest taka, że z każdym miesiącem pojawia się coraz więcej takich stacji. Niektóre z nich są również finansowane ze środków samorządowych, a w takim przypadku ładowanie samochodu jest darmowe lub za symboliczną kwotę.

Ładowanie samochodu elektrycznego z gniazdka

Czy możliwe jest ładowanie samochodu elektrycznego ze zwykłego gniazdka w domu? Mało osób o tym wie, ale tak! I to przy pomocy tradycyjnej wtyczki. Tego typu ładowanie jest najwygodniejsze i najtańsze (zwłaszcza przy taryfie nocnej), jednak ma kilka wad. Przede wszystkim ładowanie samochodu z gniazdka trwa bardzo długo, ponieważ moc z reguły nie przekroczy 2,3 kW. Dodatkowo nie wszystkie instalacje (a zwłaszcza te starsze) są przystosowane do tak dużego poboru mocy, co niestety w efekcie może powodować przepalenie się przewodów.

mierniki lakieru

Ładowanie auta w miejscu pracy

Coraz więcej pracodawców decyduje się na zainstalowanie swojej stacji ładowania, oferując swoim pracownikom możliwość ładowania samochodów elektrycznych. Jest to jednak dobra wola szefa danej firmy i nie jest to na razie uregulowane żadnym prawem.

Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

Proces ładowania samochodu elektrycznego i naładowanie baterii odbywa się w różnym tempie. Na stacjach AD czas ładowania wynosi kilka godzin, a stacje DC skracają czas ładowania do nawet 20-30 minut, jednak koszt ładowania jest wtedy zdecydowanie wyższy. Stacje paliw oferują swoje aplikacje, dzięki którym możesz sprawdzać aktualny stan naładowania auta.

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?

Koszt zależny jest od konkretnego dostawcy energii elektrycznej. Na stacjach paliw koszt za kWh wynosi ponad 2 zł. Jak zminimalizować koszty ładowania samochodu elektrycznego? Ładuj go w domu korzystając z taryfy nocnej lub też obniż koszty z pomocą fotowoltaiki. Porównaj dostępne możliwości ładowania. Niestety czasy, gdy możliwe było podładowanie samochodu za darmo, mijają bezpowrotnie.

Ile kilometrów przejedzie samochód elektryczny na jednym ładowaniu?

Wszystko zależy od pojemności takiego samochodu. Najnowsze elektryczne auta potrafią przejechać na jednym ładowaniu nawet 500 kilometrów. Używane elektryki przejadą maksymalnie 200 km.

Ładowanie auta elektrycznego w trasie — stacje ładowania przy autostradach

Wybierając się na dłuższą trasę, zapoznaj się z mapą stacji ładowania. Najczęściej znajdują się one przy drogach szybkiego ruchu, autostradach i na stacjach paliw.

Czy warto zainwestować w samochód elektryczny?

Niskie koszty eksploatacji, niska awaryjność oraz ekologia to tylko niektóre z zalet, jakie posiadają samochody elektryczne. Zwracamy uwagę także na to, że samochody elektryczne zwiększają bezpieczeństwo jazdy — są bardziej stabilne i lepiej trzymają się drogi.

W mieście nieocenioną zaletą są specjalne miejsca parkingowe zarezerwowane tylko dla tego typu samochodów.

To jak, Twoim następnym samochodem będzie elektryk? 😉

Odma olejowa co to

Odma olejowa co to

Odma olejowa co to | jak działa | gdzie jest i jaki koszt naprawy[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000"...

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...

5/5