1. Blog Motoryzacyjny
  2. Co to jest ISOFIX w samochodzie
Jesteś właśnie na etapie wyboru fotelika dla swojego dziecka? Zastanawiasz się, czy fotelik dziecięcy z systemem ISOFIX to dobry wybór? Czy to rozwiązanie warte uwagi? Poznaj najważniejsze informacje dotyczące tego mocowania fotelików samochodowych i rozwiej wszelkie swoje wątpliwości co do tego, jaki fotelik wybrać. Zadbaj o najwyższe bezpieczeństwo i wygodę swojego dziecka w czasie podróży samochodem.

Co to jest ISOFIX w samochodzie? Jak działa system ISOFIX?

Czy ISOFIX to sprawdzone rozwiązanie, które zagwarantuje bezpieczeństwo w trakcie jazdy? ISOFIX (a właściwie International Organisation for Standardisation Fixture) to nowoczesny system mocowania fotelików samochodowych, który jest już stosowany na całym świecie. Gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo i stabilność, ale jest także łatwy i szybki w obsłudze.
ISOFIX to właściwie dwa zaczepy, które mieszczą się pomiędzy siedziskiem a oparciem fotela. Mocowane są do konstrukcji samochodu — dzięki temu otrzymujesz pewność, że fotelik z systemem ISOFIX nie przemieści się w trakcie jazdy.
Jak wygląda system ISOFIX? Pełny zestaw tego mocowania to oprócz uchwytów ISOFIX jeszcze przyrząd, który blokuje obracanie się fotelika — tzw. noga stabilizująca. ISOFIX to dużo bezpieczniejsza alternatywa dla mocowania fotelika z pomocą pasów bezpieczeństwa. W razie wypadku fotelik nie zmieni swojego położenia.

Jak sprawdzić, czy samochód ma ISOFIX?

Nie wszystkie samochody mają ISOFIX, ale od 2006 roku to rozwiązanie jest obowiązkowe i pojazdy, które są dopuszczane do sprzedaży, muszą mieć na wyposażeniu ISOFIX.
Jak dowiedzieć się, czy dany pojazd ma tę funkcję? Mocowania ISOFIX czasami są praktycznie niewidoczne, co nie ułatwia diagnostyki. Dopiero po szczegółowym przeanalizowaniu wszystkich foteli odnajdziesz znak systemu ISOFIX. Najłatwiejszy sposób, który zalecamy, to dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi samochodu — auto z tym systemem powinno mieć u podstawy fotela logo, bądź etykietę ISOFIX.

co to jest isofix w samochodzie

Montaż fotelika samochodowego

Jak zamontować fotelik samochodowy z systemem ISOFIX? Instalacja fotelika samochodowego nie powinna sprawiać żadnego problemu — zwłaszcza w przypadku samochodu z systemem ISOFIX. W zależności od modelu auta, montaż fotelika może się nieco różnić. Mocowanie fotelika odbywa się bez użycia pasów bezpieczeństwa.
Przed montażem najlepiej zapoznaj się dokładnie z instrukcją obsługi samochodu, ale i samego fotelika. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zamontowany fotelik ISOFIX będzie spełniał swoją funkcję.
Z reguły wygląda to tak, że wystarczy włożyć metalowe uchwyty ISOFIX, które przymocowane są do fotelika, do mocowań w pojeździe. Często bywa tak, że samochód poinformuje w jakiś sposób o tym, że instalacja fotelika przebiegła pozytywnie — na przykład usłyszysz charakterystyczny dźwięk.

Czy baza ISOFIX pasuje do każdego fotelika samochodowego?

Czy baza ISOFIX jest uniwersalna? Tak i to jedna z najważniejszych zalet tego systemu! Kupując dowolny model fotelika, który ma ten system, mamy gwarancję dopasowania do dowolnego samochodu wyposażonego w ISOFIX.

Czy możliwy jest montaż ISOFIX w starym samochodzie?

Tak, w starym samochodzie możesz również zamontować fotelik z ISOFIX-em, ale tylko pod warunkiem, że pojazd jest do tego konstrukcyjnie przygotowany. Jeśli tak, to do montażu systemu potrzebny będzie zestaw doposażeniowe ISOFIX. I gotowe! Możesz cieszyć się tym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, że jeśli Twój samochód nie spełnia wymogów instalacji, to nie montuj tego mocowania na siłę. Przecież chodzi o bezpieczeństwo Twojego dziecka. W tym przypadku lepiej wybierz normalny fotelik samochodowy, który montowany przy użyciu pasów bezpieczeństwa.

jak działa isofix zaczep isofix

Foteliki samochodowe — różne możliwości

Na rynku dostępne są różne foteliki z systemem ISOFIX. Na pewno wybierzesz taki, który spełni Twoje oczekiwania pod względem wymiarów, a także wyglądu i kolorystyki. Dopasuj fotelik do wieku swojego dziecka, przekonaj się, że montaż wykonasz w ekspresowym tempie i ciesz się zakupem przez długi czas.

mierniki lakieru
Odma olejowa co to

Odma olejowa co to

Odma olejowa co to | jak działa | gdzie jest i jaki koszt naprawy[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000"...

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...

5/5