1. Blog Motoryzacyjny
  2. Co sprawdzać przy zakupie auta?

Kupno używanego samochodu to nie lada wyzwanie! Codziennie dodawane są nowe ogłoszenia. Każdy chciałby kupić sprawdzony samochód – chcemy wiedzieć, za co dokładnie płacimy i mieć gwarancję, że auto nie wymaga ogromnego wkładu finansowego od razu po zakupie. Największe ryzyko związane z zakupem używanego samochodu wiąże się z historią — czy jest powypadkowy, kradziony, z cofniętym przebiegiem i tak dalej. Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu samochodu? Co możemy sprawdzić sami? O co pytać przez telefon? Podpowiadamy!

Kupuj rozważnie — jeśli cokolwiek wzbudza Twoją wątpliwość, zrezygnuj z kupna i sprawdź jeszcze inne oferty sprzedaży. Porównanie różnych egzemplarzy tego samego modelu samochodu da Ci obraz na to, jak wygląda wnętrze samochodu — co może być zużyte, jakie są różne opcje wyposażenia i wiele innych.

Wygląd zewnętrzny — lakier i stan nadwozia

Najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Jeśli już zdecydujesz się na oględziny konkretnego samochodu, w pierwszej kolejności zwróć uwagę, czy na lakierze widoczne są jakieś wgniecenia lub rysy.

Wbrew pozorom możesz dowiedzieć się wielu informacji na podstawie wyglądu zewnętrznego samochodu używanego. Szczeliny pomiędzy lampami lub karoserią mogą symbolizować przebyty wypadek — w nowszych samochodach wszystkie elementy powinny być idealnie dopasowane.

W ocenie wyglądu zewnętrznego przydatny może okazać się miernik lakieru, dzięki któremu szybko ocenisz to, czy auto było powtórnie malowane.

Jeśli sprawdzisz stan poniższych elementów, możesz uniknąć kilku wydatków, które związane byłyby z ich wymianą:

  • opony i felgi,

  • tarcze i klocki hamulcowe,

  • lampy.

Sprawdź, czy używane auto nie ma żadnych oznak rdzy — zwłaszcza pod nadkolami, w progach oraz na krawędziach drzwi. Zwróć uwagę na stan szyb — porównaj rok produkcji — w ten sposób upewnisz się, że samochód nie miał żadnej poważnej kolizji.

Zajrzyj do komory silnika

Na co dokładnie patrzeć przy ocenie komory silnika? Zwróć uwagę na pas przedni — czy nie jest uszkodzony. Możesz pobawić się w detektywa i sprawdzić, czy śruby nie mają żadnych śladów odkręcania.

Wycieki

Upewnij się, że z żadnej strony nie widać wycieków silnika — oleju, płynu chłodzącego, ale też płynu hamulcowego. Jeśli silnik jest świeżo umyty, powinna zapalić Ci się lampka ostrzegawcza. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że właściciel chce ukryć wszelkie nieszczelności.

Uszczelka pod głowicą

Polecamy odkręcić też korek wlewu oleju i sprawdzić, czy na nakrętce nie ma żółtego lub białego śladu. Osad może oznaczać wymieszanie oleju z płynem chłodniczym lub oleju z wodą, czego efektem jest przepalona uszczelka pod głowicą lub pęknięta głowica. Z kolei, jeśli olej ma czarną barwę — czas najwyższy na jego wymianę.

kupno samochodu używanego

Oceń wnętrze samochodu

Czas na sprawdzenie wnętrza samochodu — zwłaszcza to, w jakim stanie jest fotel kierowcy, kierownica i gałka zmiany biegów. Te elementy najbardziej zużywają się z biegiem lat — mogą być nadmiernie powycierane lub mieć dziury. Dzięki temu możesz łatwo określić, czy możliwe jest, że samochód ma taki przebieg, jak na liczniku. Auta używane niektórych marek mają tak solidne wykonanie z bardzo trwałych materiałów, że nawet po przejechaniu 200 000 km mogą wyglądać jak nowe! Zajrzyj też do bagażnika i sprawdź, czy wykładzina nie jest wilgotna.
Poduszki powietrzne to kolejny element, który trzeba dokładnie sprawdzić. Jeśli są oryginalne, nie powinieneś widzieć żadnych pęknięć na obudowie kierownicy. Jeśli je zauważysz — poduszka była demontowana.
Kolejnym ważnym aspektem jest cała elektronika, która w naprawie jest bardzo kosztowna. Upewnij się, że wszystko dobrze działa. Odpal także samochód i sprawdź, czy na desce rozdzielczej nie zapalają się żadne kontrolki ostrzegawcze.

Zobacz, czy wyposażenie zgadza się z tym, co sprzedawca obiecał w ogłoszeniu

Porównaj stan samochodu z tym, co znajduje się w ogłoszeniu. Niestety, ale właściciele często chcą „podkoloryzować” opis i dodać kilka elementów, żeby tylko zachęcić do oględzin auta używanego i prowadzić negocjacje na miejscu — twarzą w twarz.

mierniki lakieru

Dokładnie sprawdź historię samochodu

Prawdą jest, że sporo informacji możesz zweryfikować jeszcze przed wizytą u właściciela i jazdą próbną. Jeśli samochód jest krajowy — łatwo możesz go sprawdzić w ASO. Jeśli sprowadzany jest z zagranicy, sprawa będzie nieco trudniejsza, a pozyskane informacje gorsze do potwierdzenia.

Jak sprawdzić historię samochodu używanego? Zapytaj właściciela auta o numer VIN — powinien Ci go bez problemu udostępnić. Na rządowej stronie historiapojazdu.gov.pl możesz sprawdzić wyniki poszczególnych przeglądów technicznych oraz dokładny przebieg samochodu. Oprócz VIN potrzebujesz też numeru rejestracyjnego oraz pierwszej daty rejestracji auta. Za pomocą serwisu możesz również sprawdzić auto z zagranicy, ale jeśli właściciel postanowił zmienić i cofnąć licznik, a po tym przeprowadził badanie techniczne — nie będziesz w stanie dojść do błędu. Historia pojazdu ujawni Ci także dotychczasową liczbę właścicieli auta, datę sprzedaży oraz historię opłacania OC.

Jeśli zainteresował Cię samochód sprowadzony z zagranicy, istnieją też serwisy internetowe, które pozwalają na sprawdzenie auta ze Szwecji, Belgii, Holandii, Danii czy USA. Serwisy z reguły są darmowe, ale wgląd w raport konkretnego samochodu zazwyczaj jest już płatny.

Zakup samochodu używanego wiąże się z dużym ryzykiem, ale zdarzają się osoby, które są uczciwe i bardzo dobrze dbają o swój samochód. Szukaj, a całkiem możliwe, że trafisz na idealną perełkę! Nie podejmuj decyzji pochopnie. Jak widzisz, warto skorzystać z pomocy serwisów służących do sprawdzania używanych aut. Zminimalizujesz ryzyko zakupu i unikniesz niespodziewanych wydatków.

Upewnij się co do wiarygodności dokumentacji

Sprzedający powinien udostępnić Ci wszystkie dokumenty do samochodu, które posiada, łącznie z kartą pojazdu. Zwróć uwagę czy przedstawiana książka serwisowa jest regularnie uzupełniana i oryginalna. Porównaj numer VIN w książce z tym, który wpisany jest na samochodzie. Dużym plusem dla Ciebie jest jeśli właściciel zbiera paragony i potwierdzenia wszystkich wykonanych wizyt serwisowych — napraw, wymian i przeglądów.

Ważne byś upewnił się, czy samochód posiada aktualne ubezpieczenie OC (bez ubezpieczenia nie możesz poruszać się po drogach) i badanie techniczne. Powinieneś otrzymać komplet dokumentów, zwłaszcza jeśli to samochód sprowadzany z innego kraju — bez nich nie zarejestrujesz tutaj auta.

Sprawdź stan techniczny auta używanego

Podczas oględzin samochodu masz prawo do sprawdzenia samochodu na stacji diagnostycznej. Jeśli na jaw wyjdą jakieś utajone informacje, musisz wiedzieć, że może to mieć konsekwencje prawne. Sprzedawca powinien być tego świadomy. Nawet jeśli wady ukryte wyjdą po zakupie samochodu, jako nowy właściciel możesz dochodzić swoich praw w sądzie.

Nie oczekuj idealnego stanu od samochodu, który ma kilkanaście lat! Wymienione jednak powyżej elementy powinny nie wzbudzać Twoich wątpliwości. Zatajanie informacji dotyczących samochodu powinno skłonić do refleksji czy kupić to auto, czy szukać dalej. 😉

O co więc pytać właściciela samochodu używanego? Spójrz poniżej:

  • kiedy wykonywany był ostatni przegląd, ostatnie naprawy i kolizje,

  • kiedy wymieniany był rozrząd i oleje,

  • czy posiada dokumentację dotyczącą serwisowania auta,

  • zapytaj o szczegółowe wyposażenie samochodu – o to, co Cię najbardziej interesuje, na przykład klimatyzacja, ogrzewanie tylnej szyby czy szyberdach,

  • czy samochód jest powypadkowy.

Jazda próbna — na co zwrócić uwagę przy zakupie auta?

Podczas jazdy próbnej wyłącz radio, a nawiewy ustaw na minimum. Dzięki temu masz szansę na usłyszenie wszelkich niepokojących dźwięków — z silnika, skrzyni biegów lub też zawieszenia. W momencie, gdy sprzedawca zacznie dużo mówić lub pogłaśniać radio, poproś o ciszę. Jeśli nadal będzie chciał Cię zagadać — możliwe jest, że chce coś ukryć.

Poprawnie działający silnik powinien odpalać szybko i za każdym razem. Zwróć uwagę też na to, czy równo pracuje — czy na wysokim biegu zwiększają się obroty silnika. Oceń także barwę dumy z rury wydechowej — kolor czarny lub niebieski powinien Cię zaniepokoić — oznacza zły stan jednostki napędowej.

Kupno używanego samochodu — o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Przed zakupem auta używanego sprawdź wszystko, co tylko możesz. Wiadome jest, że nie zweryfikujesz wszystkich informacji, ale możesz wychwycić te największe problemy, które mogłyby Cię słono kosztować. Wykrycie usterki, którą zaakceptujesz, jest idealnym pretekstem do obniżenia ceny samochodu! Weź sobie do serca wszystkie wymienione w artykule rady — bogata wiedza sprzedającego to najlepszy sposób na udany zakup!

Sprawdź historię pojazdu, na oględziny weź ze sobą miernik lakieru i sprawdź nadwozie, a także inne ważne elementy samochodu, jak wnętrze, silnik czy wyposażenie i ogólny stan.

Trzymamy kciuki za radość z zakupu samochodu używanego!

Odma olejowa co to

Odma olejowa co to

Odma olejowa co to | jak działa | gdzie jest i jaki koszt naprawy[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000"...

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...

5/5