1. Blog Motoryzacyjny
  2. Auto bez prawa jazdy | Samochody na dowód osobisty

Samochody bez prawa jazdy — czy takie istnieją? Wszędzie trąbi się o tym, że aby móc poruszać się po drogach publicznych należy zdać odpowiednie testy i egzaminy. By wiedzieć, jak zachowywać się na drodze, trzeba posiadać do tego odpowiednią wiedzę. Samochody bez prawa jazdy to moda ostatnich lat. Czy faktycznie istnieją maszyny tylko na dowód osobisty? Z artykułu dowiesz się, jak to wszystko wygląda w praktyce!

Czym są czterokołowce? Charakterystyka

Czterokołowce to samochody typu mini car, na które nie trzeba mieć prawa jazdy kategorii B. Pojazdy te najczęściej posiadają dwa miejsca siedzące. Co ciekawe, ich produkcja rozpoczęła się już na początku XX wieku — kiedy możliwości tworzenia samochodów osobowych były ograniczone — charakteryzowały się niższym kosztem produkcji i prostotą konstrukcji. Najważniejsze jest to, że czterokołowcami nie można poruszać się po autostradach oraz drogach ekspresowych. Dodatkowo trzeba posiadać specjalne uprawnienia, które pozwolą prowadzić taki pojazd.

Samochody typu mini — lekkie

Pojazd mini w wersji lekkiej to takie auto, którego masa własna nie przekracza 350 kg, a jego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Moc maksymalna takiego pojazdu to zaledwie 4 kW. Dzięki małej wielkości oraz mocy, zużycie paliwa oscyluje w okolicach 3 litrów na 100 kilometrów, co jest ogromnym plusem.

Samochody typu mini — ciężkie

Cięższym pojazdem mini jest czterokołowiec ciężki, którego konstrukcja uniemożliwia przekroczenie prędkości 100 km/h. W przypadku przewozu osób maksymalne obciążenie wynosi 400 kg, a w przypadku przewozu rzeczy – 550 kg. Moc silnika samochodów mini ciężkich nie może przekroczyć 15 kW.

Samochód bez prawa jazdy prawo drogowe

Samochód bez prawa jazdy — jak to wygląda w teorii? Czy wystarczy dowód osobisty?

Czy można prowadzić samochód bez prawa jazdy? Samochód bez jakiegokolwiek prawa jazdy tak naprawdę nie istnieje! Do prowadzenia każdego pojazdu potrzebne jest upoważnienie. Pod żadnym pozorem, nie wolno jeździć bez prawa jazdy po drodze publicznej ani żadnej innej. By jeździć pojazdem czterokołowym, musisz mieć odpowiednie uprawnienia.

Te przepisy obowiązują od 2013 roku, kiedy to nastąpiła nowelizacja ustawy. Wcześniej, przed 19 stycznia 2013 można było jeździć micro carem bez prawa jazdy, jedynie na dowód osobisty. Ważne jest to, że prawo nie działa wstecz i osoby, które skończyły 18 lat przed tym dniem, mogą kierować motorowerem i czterokołowcem lekkim bez żadnych kursów i uprawnień.

Do prowadzenia czterokołowców nie wymaga się jednak również i dziś zdawania prawa jazdy kategorii B. Dla osób, które nie posiadają prawa jazdy, opcja dojeżdżania we wszystkie miejsca samodzielnie, a nie komunikacją miejską będzie bardzo wygodna! Jak więc otworzyć sobie drzwi do prowadzenia takiego pojazdu? Przeczytaj poniżej!

Czy na czterokołowiec lekki (mikrosamochód) obowiązuje prawo jazdy? Zasady dotyczące wieku

Czterokołowce lekkie to małe samochody, które nie wymagają prawa jazdy kategorii B. Do prowadzenia czterokołowców lekkich jest potrzebne prawo jazdy kat. AM, którą można uzyskać już w wieku 14 lat. Każde niepełnoletnie dziecko musi mieć pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych. W przypadku mikrosamochodów ciężkich wymagane jest zdanie egzaminu na kategorię B1 lub wyżej (B, A). O prawo jazdy kategorii B i A mogą starać się osoby dorosłe, natomiast B1 mogą mieć już 16-latki.

Nowe kategorie prawa jazdy — co mówią przepisy

Od 2013 roku weszła nowelizacja prawa o pojazdach czterokołowych w ruchu drogowym. Na jakich zasadach możemy prowadzić taki pojazd?

Prawo jazdy kategorii AM

Kategoria AM pozwala na prowadzenie czterokołowca lekkiego już od 14 roku życia za zgodą rodzica! By zdobyć prawo jazdy kategorii AM, należy zdać egzamin państwowy, który poprzedzony jest szkoleniem – 10 godzin teorii i 10 godzin praktyki. Udając się na kurs, potrzebne jest także posiadanie odpowiedniego orzeczenia lekarskiego.

Prawo jazdy kategorii B1

Kategoria B1 pozwala już na prowadzenie pojazdu o większej mocy niż mikro car lekki. Mowa o czterokołowcu ciężkim. Aby podejść do egzaminu na prawo jazdy kategorii B1, wymagane jest odbycie 30 godzin teorii i 30 godzin praktyki — jazd na placu manewrowym oraz w ruchu miejskim. Na takie szkolenie można zapisać się 3 miesiące przed ukończeniem 16 roku życia. Po wyznaczonych godzinach teorii i praktyki oraz egzaminie wewnętrznym zapisuje się na egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD).

Kto produkuje samochody niewymagające prawa jazdy kategorii B?

Jakie są najpopularniejsze marki samochodów bez prawa jazdy kategorii B? Microcar, Aixam, Piaggio, Ligier, Cassalini czy Bellier i Chatenet to marki, które produkują micro cary. Są to główne firmy na rynku motoryzacyjnym, których pojazdy można spotkać także na polskich drogach.

 

mierniki lakieru

Mini samochód — czy to się opłaca? Podsumowanie

Czy zakup i poruszanie się mini samochodem się opłaca? To sprawa bardzo indywidualna. Polecamy przemyśleć każde za i przeciw, zanim zdecydujesz się na zakup takiego pojazdu dla siebie bądź swojego dziecka. Koniecznie zabierz ze sobą miernik lakieru. Poniżej przedstawiamy wady i zalety, jakie ma to auto. Jest to swego rodzaju podsumowanie tematu. Zostawiamy Cię z tymi kwestiami, ponieważ decyzję musisz podjąć sam.

Zacznijmy od tego, co gorsze — wad. Mini samochód, jak sama nazwa wskazuje, jest bardzo mały, więc przewożenie większych zakupów — nawet tych codziennych — nie wchodzi w grę. Dodatkowo jest to wolny pojazd, ma bardzo małe przyspieszenie, co na co dzień może irytować. Ostatnim ważnym aspektem jest koszt takiego samochodu — kosztuje o wiele więcej niż skuter, a konstrukcją przypomina jednoślad z dachem nad głową.

Ale uwaga! Po przeanalizowaniu wszystkich spraw, micro car ma mimo wszystko zdecydowanie więcej zalet niż wad:

  • doskonała opcja dla niepełnoletnich osób (nawet od 14 roku życia) na samodzielne przemieszczanie się po drogach miejskich czterokołowcem,
  • micro car zmieści się dosłownie wszędzie – poruszanie się w zatłoczonym mieście będzie z nim łatwiejsze i bardziej komfortowe, a na dodatek ma spalanie w granicach 3 litry / 100 km,
  • mini cary są proste, zwinne i niezaawansowane technologicznie – jeśli już coś się w nich zepsuje, łatwo i szybko można naprawić tę usterkę,
  • mimo że cena mini samochodu może przerażać – na rynku zdarzają się używane samochody w bardzo dobrym stanie, które można zakupić za dużo mniejsze pieniądze.

 

Odma olejowa co to

Odma olejowa co to

Odma olejowa co to | jak działa | gdzie jest i jaki koszt naprawy[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000"...

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...

5/5