1. Blog Motoryzacyjny
  2. Rodzaje świateł w samochodzie

Jakie są rodzaje świateł w samochodzie? Kiedy korzystać z poszczególnych świateł samochodowych i jakie każde z nich ma funkcje? Czy trzeba dbać o lampy samochodowe? Jak rozróżnić oznaczenia świateł na desce rozdzielczej? Mimo że istnieje kilkanaście rodzajów świateł, to zasady ich korzystania są bardzo proste. Sprawdź i zapamiętaj na przyszłość, jak obchodzić się ze światłami samochodowymi, tak aby przyczyniały się do bezpiecznej oraz komfortowej jazdy za dnia i nocą.

Światła w samochodzie — rodzaje i funkcje świateł

Czy wiesz, że świateł samochodowych jest aż dwanaście? Teraz pomyśl, z ilu z nich korzystasz na co dzień? Może warto to zmienić! Przeczytaj charakterystykę każdego rodzaju i już od dziś włączaj odpowiednio dopasowane do pory i sytuacji światła.

Światła mijania

Można określić je jako najbardziej uniwersalne światła, ponieważ można ich używać od świtu aż do zmierzchu, wymiennie ze światłami drogowymi. Światła mijania mają żarówki barwy białej. Wszystkie samochody mają bardzo podobną kontrolkę świateł mijania — zielona ikona reflektora z pochylonymi kreskami, które oznaczają promienie światła.

rodzaje-swiatel-w-samochodzie

Światła do jazdy dziennej

Światła dzienne mogą zastąpić światła mijania, ale nie we wszystkich sytuacjach! Ze świateł dziennych korzysta się podczas dobrej widoczności i gdy panują dobre warunki pogodowe. Przy światłach do jazdy dziennej trzeba pamiętać, że korzystamy z nich zamiennie ze światłami mijania. Kiedy występuje taka sytuacja? Przede wszystkim, gdy zapada zmrok lub wjeżdża się do tunelu. Sporo aut jest jednak wyposażonych w specjalne czujniki, które automatycznie zmieniają światła do jazdy dziennej na światła mijania wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba. Nie służą one głównie do oświetlania drogi, ale do zapewnienia widoczności pojazdu.

Światła drogowe

Nazywane też „długimi” – przez oświetlanie drogi na dużej odległości — stworzone są do jazdy w nocy, w czasie ograniczonej widoczności oraz na drogach nieoświetlonych. Ważne jest rozważne korzystanie ze świateł drogowych, ponieważ w razie mijania z drugim samochodem, należy je zamienić na światła mijania, by nie oślepić drugiego kierowcy. Jak znaleźć znak świateł drogowych na desce rozdzielczej? Światła długie symbolizuje niebieska bądź granatowa ikonka reflektora z prostymi kreskami.

Światła przeciwmgielne

Światła przeciwmgłowe przednie mają białe lub żółte światło, natomiast tylne czerwone. Przednie światła przeciwmgielne lepiej oświetlają drogę przed pojazdem w warunkach niedostatecznej widoczności, a tylne światła przeciwmgielne ostrzegają innych kierowców i innych uczestników ruchu drogowego przed zbliżającym się samochodem, ponieważ jest wtedy bardziej widoczny na drodze. Należy używać świateł przeciwmgielnych przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Kierunkowskazy

Ten rodzaj świateł służy do tego, by określić kierunek poruszania się lub chęć zmiany pasa ruchu.

Światła hamowania / światła stopu

Światła stop, barwy czerwonej informują o hamowaniu pojazdu. Zaświecają się automatycznie, kiedy tylko kierowca naciśnie hamulec.

Światła cofania

Pojedyncze światło cofania, które informuje zwłaszcza pojazdy znajdujące się za, o zamiarze cofania. Podobnie jak w przypadku światła hamowania, światło włącza się automatycznie.

Światła pozycyjne

Ich zadaniem jest oświetlanie pojazdu z przodu oraz z tyłu. Ze świateł pozycyjnych korzysta się, aby być dobrze widocznym na drodze.

Światła postojowe

Nie stanowią podstawowego wyposażenia każdego samochodu, może ich nie być. Nie można ich używać podczas jazdy, a wyłącznie, kiedy samochód stoi.
Światła awaryjne
Światła awaryjne są używane podczas sytuacji awaryjnych, czyli na przykład: wypadek, uszkodzenie pojazdu, awaryjny postój. Oznaczone są najczęściej symbolem białego trójkąta na czerwonym tle. Co ważne, działają nawet przy wyłączonym silniku.
Światła odblaskowe
Światła odblaskowe przydatne są w nocy — kiedy inny pojazd oświetla nasz samochód, stajemy się dla niego widoczni z odległości minimum 150 metrów.

Światła obrysowe

Dodatkowe światła, które wymagane są w samochodach osobowych, które mają powyżej 2,1 metra szerokości. Obrysówki służą zwiększeniu widoczności nawet do 300 metrów od pojazdu. Za brak świateł obrysowych we wspomnianych samochodach grozi wysoki mandat.

mierniki lakieru

W jaki sposób dbać o światła w samochodzie?

Istnieje kilka prostych kroków, o których warto pamiętać, aby zwiększyć wydajność świateł samochodowych.

Sprawdź, czy postępujesz według poniższych zasad:

  • wybieraj tylko sprawdzone, markowe żarówki z homologacją,
  • regularnie oczyszczaj reflektory i klosze lampy — wystarczy woda i delikatna szmatka, by uniknąć niechcianych zarysowań,
  • żarówki wymieniaj parami, zawsze miej także zapasowe w samochodzie na wypadek wypalenia,
  • pamiętaj o przejrzystości – gdy zobaczysz, że Twoje lampy matowieją, kup pastę polerską i drobnoziarnisty papier i szybko pozbądź się tego problemu. Możesz również umówić się na profesjonalną regenerację kloszy,
  • włączaj lampy dopiero po kilku sekundach od odpalenia silnika,
  • wyłączaj światła tuż przed wyłączeniem silnika.

Prawidłowe ustawienie świateł w samochodzie

Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest poprawne ustawienie świateł w samochodzie. Tylko prawidłowo ustawione światła spełniają w pełni swoje zastosowanie, zwiększającym przy tym bezpieczeństwo jazdy. Stacje diagnostyczne oferują sprawdzenie i optymalne ustawienie wysokości świateł. Warto skontrolować sytuację co jakiś czas, nawet kilka razy w roku — nie jedynie podczas wykonywania badania technicznego raz w roku.

Odma olejowa co to

Odma olejowa co to

Odma olejowa co to | jak działa | gdzie jest i jaki koszt naprawy[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000"...

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana?[dipl_breadcrumb nav_bg_color="RGBA(0,0,0,0)" use_home_link_custom_text="on" use_home_link_icon="on" hide_home_text="on" home_link_icon="||divi||400" home_link_icon_color="#000000" disabled_on="on|on|off"...

5/5